Perfektní indikátor zdraví. Zkontrolujte si tento orgán a budete vědět, jak na tom jste

Diagnostická metoda podle jazyka patří k nejstarším na světě
📷
Dalších 7 fotografií v galerii
 Zdraví 
06. září 2017 09:42 / Shutterstock
  1   0
Cítíte se unavení, bez energie, bolí vás hlava nebo trpíte nespavostí? Zkuste se podívat na váš jazyk. Ten vám podá dokonalý obraz vašeho zdravotního stavu.

Tradiční čínská medicína považuje jazyk za vizuální bránu těla. Barva, odstín a náhlé změny na jazyku dokáží hodně prozradit.

Tato diagnostická metoda patří k nejstarším na světě. Všímejte si velikosti, barvy, povlaku a tvaru. Důležité je celkový tonus jazyka, jeho třes i možné otisky zubů.

Co všechno váš jazyk prozradí?

Pomocí jazyka můžeme plně porozumět stavu našeho těla a jednotlivých orgánů. Velkou výhodou je, že nám říká, co se děje v těle v reálném čase. Je to něco jako mini monitor. Umíme z něj vyčíst, zda jsme vyčerpaní, napjatí, stav akutních onemocnění, zda v těle máme parazitární infekci, dokonce některé znaky mohou indikovat možné onkologické onemocnění. Například pokud máme zarudlou špičku jazyka, tak jde o možné problémy se srdcem. Současně je ovšem důležité k určení příčiny nemoci i další diagnostické vyšetření. 

Jak vypadá zdravý jazyk?

Barva zdravého jazyka by měla být růžová s mírně bílým povlakem. Přítomnost povlaku je známkou normálního trávení, ale nesmí být hrubý, bílý, nažloutlý nebo jinak zabarvený. Povlak může být na kořeni jazyka mírně hrubší, na špičce a okrajích zas tenčí, ale tělo jazyka by přes něj mělo jakoby prosvítat. Na jazyku by neměly být červené tečky, rýhy, neměl by být příliš bledý, červený či mapovitý.

Diagnóza z jazyka

Hřbetem jazyka se táhne rýha dělící ho na dvě poloviny. Levá platí jako „slinivková“, pravá jako „jaterní“. Zadní část jazyka směrem k jeho kořeni vypovídá o dolní části zažívacího traktu, tedy o tlustém střevě, přední část spíše o žaludku a tenkém střevě.

  • Stejnoměrný bílý avšak poměrně silný povlak ukazuje na horší funkci slinivky břišní
  • Silný bílý povlak v zadní polovině jazyka mluví pro zhoršenou funkci tlustého střeva.
  • Povlak činící dojem „bílé pěny na hřbetu jazyka“ mluví pro (začínající) vážnější postižení slinivky břišní.
  • Silný bílý povlak je spojený s emočním vypětím, kdy má žaludek problém s trávením
  • Červené okraje mohou znamenat onemocnění žlučníku.
  • Mapy na jazyku značí anémii, psychické napětí, chronické onemocnění trávicího traktu
  • Povlak kuřáků je nečitelný. Není ani hnědý ani šedý ani bílý. Zajímavostí je, že takto nečitelný přetrvává mnoho let i po ukončeném kouření.
  • Viditelné otisky zubů po stranách jazyka jsou znamením slabší funkce jater, oslabení slinivky nebo žaludku.
  • Malé červené tečky na hřbetu jazyka se častěji vyskytují u dětí a ukazují na nedostatku vitaminu B. Rovněž svědčí o nadměrné konzumaci sladkostí.

Podívejte se na sebe do zrcadla a důkladně si prohlédněte jazyk. Můžete předejít zdravotním problémům. Co jste zjistili?

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte unikátní ostrov, na kterém příroda vypadá jako z jiné planety

Dům a zahrada

Po zimě potřebuje péči nejen zahrada, ale i nábytek. Nepodceňte ji

Bydlení

Na bílé prádlo stačí použít pár ingrediencí a bude zase krásně zářit

Zavřít reklamu