Víte co kupujete? Džus, nektar nebo fresh juice...

Rozdíl mezi čerstvě lisovanými šťávami a džusy z krabice je velký.
 Ostatní 
24. března 2017 20:25 / Shutterstock
  1   0
Regály obchodů jsou plné krabic s džusy, na nichž je zobrazeno lákavé šťavnaté ovoce. Jenže jak je to s ovocnou složkou doopravdy?

V reklamách už ale neříkají, že v případě 100 % džusů z koncentrátu, kterých je na trhu většina, výrobce pomerančovou šťávu nejdřív složitě vysuší a zmrazí, poté zase vodou rozředí a obvykle ještě pasterizuje teplem. Asi tušíte, co to udělá s živinami. Málokteré vitamíny přežijí, a pokud je tam výrobce uměle nedodá, pijeme "hluché" pití. A k tomu přicházíme o spoustu chutí, které neupravená šťáva má.

Nejasná procenta

U některých druhů ovoce (např. banán) nelze stoprocentní jednodruhovou šťávu vůbec vyrobit, a tak bývá smíchána se šťávou z jiných druhů ovoce (nejčastěji jablko). Procenta tudíž nemusí vždy označovat podíl šťávy ze stěžejního ovoce nebo zeleniny, ale přesto se může jednat o 100 % ovocné složky.
Pozor také na různé zavádějící informace, jako například spokojenost s výrobkem (opět např. 100 %), které mohou být uvedeny větším písmem než právě podíl ovocné složky.

Džus, nektar, šťáva

Džusy, jak obecně nazýváme koncentráty v krabicích či lahvích kupovaných v obchodech, jsou pouhým fragmentem toho, co z ovoce či zeleniny po vylisování, zkoncentrování, popř. vysušení, znovu-přidání vody a konzervantů a zabalení do krabice či lahve, zbyde. 
Výrobce těchto džusů nezachrání ani etikety typu: bez konzervačních činidel, bez přidaného cukru, plné antioxidantů apod. Tato tvrzení jsou reklamní triky plné lží.
Slovo stoprocentní na krabicích přesně znamená, že se jedná o jednodruhový džus. Tedy extrakt např. z jablek, který byl pasterizován (tepelně upraven), zkoncentrován a pak smíchán s vodou, případně cukrem, a zabalen.

Představa, kterou toto označení vytváří – tedy pocit, že v obsahu litrové krabice se skrývá šťáva vylisovaná pouze z jablek a nic jiného, je zcela klamný.

Ani pomerančový džus není vlastně vylisovaná pomerančová šťáva, ale konzervovaný koncentrát s vodou + další přidané látky.

Džusy v krabicích či lahvích mají obvykle přidaný minimálně jeden konzervant – obvykle rafinovaný řepný cukr. Ten zvyšuje glykemickou křivku i vyplavení vyššího množství inzulinu. Jsou vždy tepelně upraveny, tím je zničena většina výživných látek (enzymy, vitamíny). Obvykle se používá pasterizace.

Velmi často obsahují další přidané látky – chemické konzervanty, stabilizátory, aromata, barviva, zahušťovadla, dochucovadla. Některá jsou sice neškodná, ale pro naše tělo také nepotřebná, takže jen zbytečně zatěžují metabolické procesy.
Obvyklou praxí je i používání nezralých či nekvalitních (nahnilých, poškozených) surovin. Voda, která se přidavá do koncentrátu je nejasného původu a musí být upravena podle platných norem daného regionu, kde se džus vyrábí. V ní se logicky nachází látky jako chlor či fluor. Můžou se také vyskytovat látky nebezpečné člověku - dusičnany, dusitany, stopy těžkých kovů apod. Za jakých podmínek se džus vyrábí, skladuje a přepravuje, také nevíme.

Fresh džusy

Nejblíže mají ovoci pravděpodobně takzvané fresh džusy. Fresh je čerstvě za studena vylisované ovoce nebo zelenina, neobsahuje přidaný cukr ani konzervanty a nepasteruje se. Zároveň platí, že čím dříve po vylisování jsou tyto džusy vypity, tím více vitamínů a antioxidantů obsahují.
Za předpokladu, že máte přístup k dostatku čerstvého ovoce, si můžete pomocí odšťavňovače nebo lisu na ovoce snadno vyrobit čerstvou šťávu doma. Ne každé ovoce je však na domácí výrobu „freshů“ vhodné – například u jablek platí, že na litr šťávy budete potřebovat kolem dvou kil jablek. Přesné množství ale záleží na odrůdě jablek a výkonnosti stroje. V případě ovoce se sušší dužninou může být výtěžnost i menší.
Jednou z možností je také odvézt ovoce do moštárny, to se však vyplatí jen u většího množství, navíc nepasterovaná šťáva podléhá rychle zkáze.

Marie Popelková | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Komplikace pro turisty mířící do Řecka. V zemi dochází k prudkému zhoršení covidové situace

Dům a zahrada

Pokud se chcete se zbavit nadobro komárů na své zahradě, pořiďte si vážku. Stačí jen vysázet ty...

Bydlení

Toile design je luxusní odkaz na starou Francii. Vyzkoušejte jej doma

Zavřít reklamu