Čím dál více lidí se hlásí k pansexualitě. Jak se tato sexuální orientace pozná?

Pansexuálům na pohlaví nezáleží
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Vztahy 
17. října 2019 11:17 / Depositphotos
  3   0
Na lesbičky, homosexuály nebo bisexuály si už společnost tak nějak zvykla, ale zjevně i oblast sexuality se neustále vyvíjí, a tak se dnes už můžete potkat také s pansexuálem. Jak se tato orientace pozná a jaký je vlastně rozdíl mezi bisexuálem a pansexuálem? Pokusíme se vám v tom udělat trochu jasno.

Výraz pansexualita se poprvé objevil v Americe na konferenci Americké asociace sexuálního vzdělávání v roce 2011. Slovo je utvořeno řeckou předponou pan,-, což znamená všechno. A právě slovo všechno pansexuály nejlépe definuje. Nezáleží jim totiž na pohlaví, ale dokáží mít otevřenou náruč doslova pro každého, i kdyby třeba měl pohlaví obě nebo naopak žádné. Je jim to jedno, protože se zamilovávají do člověka jako takového, do jeho duše a nitra, nikoliv do pohlaví.

Pansexualita může být vnímána jako sexuální orientace, ale také bývá vnímána jako sexuální identita nacházející se ve spektru bisexuality.

Co je to bisexualita

Termín bisexualita se poprvé objevil v 19. století. Existuje několik koncepcí sexuální orientace, přičemž v každé z nich je bisexualita chápána jinak. Obecně se ale dá říct, že bisexuálové jsou lidé, které přitahují muži i ženy. Podle některých předních českých odborníků ale ve skutečnosti bisexualita neexistuje. Jsou podle nich jen lidé, kteří nepřijímají svou homosexuální orientaci a pokouší se ji změnit. Podobný názor zastávají například sexuolog a psycholog Petr Weiss nebo sexuolog Radim Uzel.

Je ale pravdou, že bisexuální chování lze pozorovat i v přírodě, například u šimpanzů, kosatek či tučňáků.

Co je pansexualita

Pansexualita znamená přitažlivost pro lidi bez ohledu na jejich pohlaví. Jejich typ přitažlivosti obecně nezahrnuje něčí pohlaví. Dalo by se tak o těchto lidech říct, že jsou to vlastně „všesexuálové”. Pansexuály totiž mohou přitahovat ženy, muži, homosexuálové, lesby, transsexuálové, intersexuálové, transvestiti, shemale, asexuálové. Zkrátka všichni.

Jde především o lásku člověka k člověku, nebere se v úvahu jeho biologické pohlaví, sexuální identita a sexuální orientace. Pansexuál se tedy může zamilovat naprosto do kohokoliv a nemusí jít nutně zrovna o ryze sexuální vztah.

Popularizátoři pansexuality

Nejvíce se o pojmu pansexualita začalo mluvit v roce 2015, kdy se k této sexuální identitě přihlásila slavná zpěvačka a herečka Miley Cyrus. Není ovšem jedinou celebritou. Za pansexuála se považuje také Brendon Urie, zpěvák skupiny Panic! At the Disco, americká herečka, zpěvačka a modelka Bella Thorne, známá plus size modelka Tess Holliday, americká filmová a televizní herečka (nejvíce se proslavila rolí Belly Swan ve filmové sérii Stmívání) Kristen Stewart a další.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Úžasné scenérie a skvělé sněhové podmínky. Jediná země Evropy, kde se ještě lyžuje na pohodu

Dům a zahrada

I v zimě je důležité důkladně větrat. Orosená okna mohou být příčinou vzniku plísní

Bydlení

Abyste si na mase opravdu pochutnali, je třeba vědět, jak jej správně nakrájet

Zavřít reklamu