Má vaše dítě horečku? Nepanikařte, je několik způsobů, jak si s ní lze poradit

Pokud má vaše dítě horečku, nemusíte hned panikařit
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
14. října 2019 10:05 / Shutterstock
  0   0
Horečka dítěte dokáže jeho rodiče pořádně potrápit. Když miminko doslova hoří, propadají mnozí panice. Přesto se nemusí hned znepokojovat. Vysoká teplota u dítěte může mít hned několik příčin a dá se snížit několika způsoby.

Boj organismu s infekcí nebo s nemocí. Obecně platí, že zvýšená teplota většinou není nebezpečná, ba naopak, jedná se o přirozenou obrannou reakci organismu, která pomáhá tělu bojovat s viry a bakteriemi. Zabraňuje v těle množení choroboplodných zárodků a zároveň podporuje prokrvení orgánů a tkání a tím umožňuje přenášet obranné buňky k zánětlivému ložisku. Tak se projevuje vysoká teplota u vašeho dítěte.

Pokud se horečka zhorší a vaše dítě začne "hořet", je hned několik způsobů, jak si s tím v prvním okamžiku lze poradit. Pamatujte však, že pokud tato horečka trvá několik dní, je třeba se okamžitě obrátit na pediatra! Navštivte okamžitě lékaře i tehdy, pokud je vaše dítě mladší než tři měsíce a má horečku. Vždy zavolejte lékaře pro dítě, které má 3 až 5 měsíců, pokud teplota dítěte dosahuje 38 stupňů Celsia a více. Máme však i několik babských rad, jak lze snížit horečku.

Strouhaný brambor i brandy s vodou

Důkladně umytý a nastrouhaný brambor dejte do ponožek vašeho dítěte. Brambor mu pomůže snížit horečku a vaše dítě se bude cítit mnohem lépe. Stejný účinek bude mít i roztok brandy s vodou. V malé sklenici zřeďte v poměru 1 : 1 brandy s vodou. Do směsi namočte gázu a pořádně ji vyždímejte. Gázu vložte také do ponožek vašeho dítěte.

Studený obklad na čelo

Užitečným a účinným způsobem, jak lze snížit horečku dítěte, je studený obklad nebo houbička na čele vašeho dítěte, zatímco spí nebo odpočívá.

Vlažná koupel, zábaly a zchlazování

Ke sražení teploty vašeho děťátka pomůže i vlažná koupel. Jde o užitečnou proceduru, protože odpařování vody z kůže ochladí tělo a srazí teplotu.

Výborné jsou také zábaly nebo zchlazování miminka pomocí omývání

Nejdříve namočte ručník do vlažné vody, vyždímejte jej a pak do něj dítě pohodlně zabalte. Ručník dáváte pouze na oblast bříška a hrudníku. Zábal nechejte dítěti kolem 10 minut. Po něm změřte dítěti za půl hodiny po skončení zábalu teplotu. Pokud neklesá, tak podle potřeby během dne opakujete. Další z možností, jak lze teplotu dítěte snížit, je omývání miminka. Ve vaničce jej omývejte žínkou v oblasti trupu, rukou a nohou. Když mu je zima, tak ho samozřejmě vytáhněte. Omývání by mělo trvat deset a více minut, teplota vody by se měla pohybovat okolo 29 stupňů Celsia.

Dostatek klidu a tekutin

Vaše dítě by mělo v tomto případě přijmout ne teplá a horká jídla a nápoje, ale spíše chladná, pro upravení jeho vnitřní teploty. (Čtěte také: Zázrak z domácí lékárny, který vás postaví na nohy během několika dnů).

Udržujte vaše dítě na chladném místě

Nenechávejte vaše dítě v místě, kde je horko nebo kde na něj bude svítit slunce. Naopak, pokud má teplotu, vyberte mu místo ve stínu a chladu.

Zbavte děti zbytečných vrstev oblečení

Aby mohlo vaše dítě přijít o vnitřní tělesné teplo, zbavte jej všech přebytečných kusů oblečení. Pokud se vaše dítě třese dejte mu pouze lehkou deku a ta jej zahřeje.

Jana Jančová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Zatoulejte se na krásná místa v Česku. Tady se vám bude obzvláště líbit

Dům a zahrada

Jak zvládnout výměnu strun na kytaře a jejich naladění

Bydlení

Zelený byt pro alergika. Jaké pokojovky mu vadit nebudou a kterým se naopak vyhnout

Zavřít reklamu