Se zimou přichází i období oparů. S těmito radami se jim lze bránit
Onemocnění začíná tím, že postižení cítí na kůži první den infekce pnutí a brnění. Další dva dny se objevují v malých shlucích vřídky, které obsahují hnis. V další fázi onemocnění se tyto vřídky mění na strupy. Ty často praskají, pálí a krvácí. Po více jak týdnu se opar ztrácí, tato konečná fáze může trvat několik dní. Při výskytu oparu je důležité se chovat tak, aby se nemoc nerozšiřovala dále. Zejména je nutné dodržovat hygienické zásady. Samozřejmostí v těchto případech by proto mělo být například pití jen z jedné (své) sklenice. Existuje však několik látek, které pomohou oparů se lépe a snesitelněji zbavit.
Echinacea
Látky obsažené v echinacei mají doslova zázračné účinky pro lidský organismus a jeho imunitu. Stimulují obranné funkce těla a preventivně působí proti infekcím a virům. Echinacea je na trhu dostupná například v kapkách nebo v čajích. V případě echinaceového čaje nechte sáček vylouhovat ve vařící vodě. Vychladlý čaj pomocí tampónu nebo obkladu aplikujte několikrát za den na postižená místa.
Vanilka
Vanilkový extrakt pomůže se zmírněním bolesti při výskytu oparů. Podle odborníků totiž jeho složky zabraňují virům se v těle rozšiřovat. Do vanilkového extraktu namočte vatový tampon, ten pak přiložte na postižené místo, minimálně minutu. Tuto proceduru opakujte několikrát denně.
Peroxid vodíku
I když aplikace peroxidu vodíku není zrovna tou nejpříjemnější záležitostí, přesto vám v boji s oparem také pomůže. Pomocí peroxidu totiž postižené místo dobře dezinfikujete, čímž zabráníte šíření oparu. Dalším doporučením tedy je udržovat herpes v čistotě, snáze dosáhnete jeho ústupu. Peroxid vodíku seženete v lékárně, jeho aplikace je stejná jako v případě vanilkového extraktu. Čtěte také: Nedejte aftům a akné šanci: Pořiďte si úžasného pomocníka.