Terapie křikem je uznávanou metodou, která ulevuje při stresu a nahromaděných emocích
Terapie křikem je již dlouho používanou metodou k uvolnění potlačených emocí a poklesu nahromaděného stresu. Hluboký hrdelní křik dokáže odehnat úzkost, pomůže znovu získat sebevědomí a opět dodat člověku chuť klidně komunikovat s druhými.
Často se ale stává, že silným křikem ze sebe nahromaděný stres dostanete, ovšem uvalíte ho na někoho jiného. Nejčastěji na svého partnera či děti, kterým není vaše křičení příjemné a způsobuje jim úzkostné stavy. Až to na vás zase příště půjde, omluvte se, odejděte z místnosti, vykřičte se do polštáře a pak se v klidu vraťte k řešení dané situace.
Když se emoce bouří
Opravdová terapie křikem, která řeší skutečné duševní poruchy, by měla být prováděna jen pod dohledem vyškoleného profesionála. Není ale od věci ji použít i ve chvílích, kdy řešíte jen momentální stresory či nahromaděné emoce. Křik zasahuje do primitivnějších částí našeho mozku a vyjadřuje emoce v jejich nejzákladnější podobě. Vykřičet do polštáře všechny své pocity, smutky a nespravedlnosti tak může být velmi prospěšné a úlevné.
Nikomu to neublíží
Miminka a batolata často pláčou a křičí, protože je to pro ně jediný způsob, jak zpracovat určité pocity. Jak stárneme, stává se pro nás mnohem méně společensky přijatelné vyjadřovat se tímto způsobem. Jsme nuceni své emoce potlačovat, což vede k ještě větším úzkostem a nepříjemným pocitům. Vykřičet se na své blízké je nepřijatelné, ovšem neznamená to, že naše potřeba křičet je sama o sobě špatná. Řev, který pošleme do polštáře, nikomu neublíží a nám pomůže s nahromaděnými negativními emocemi.
Hladina stresu klesne
Výkřik je primitivní schopností každého z nás, jak snížit hladinu stresu, pokud už přerostla určitou míru. Křičet do polštáře je vhodné z plných plic a tak dlouho, jak jen cítíte, že je to potřeba. Někomu stačí minuta nebo dvě, jiný se potřebuje svých emocí zbavovat déle. Tak či onak je to skvělá metoda, která nám pomáhá se po dlouhém dnu dostat celkem rychle do klidu. Když si pak dáte ještě uklidňující čaj nebo se krátce protáhnete, ještě více se vám uleví.
Schopnost opětovné komunikace
Křičet do polštáře můžete preventivě, ale nejvíc to každý z nás potřebuje v konkrétní situaci, kdy se schyluje k hádce. Abyste jí předešli, odejděte do místnosti, kde vás nikdo nebude rušit. Několikrát se zhluboka nadechněte a poté přiložte polštář na ústa a z plných plic křičte, dokud z vás všechno nespadne. Vrátit se pak k původní konverzaci a dokončit ji dohodou je mnohem snazší, jelikož pravděpodobnost, že budete jednat impulzivně, razantně klesne. Dále čtěte: Cestou ke šťastnému a dlouhodobému vztahu je empatie.