Cestou ke šťastnému a dlouhodobému vztahu je empatie

 Vztahy 
09. srpna 2021 07:20 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
Láska pro udržení vztahu nestačí Pixabay
Ve světě lásky panuje přesvědčení, že romantická láska je právě tím hlavním klíčem ke šťastnému vztahu. Ale není. Ve skutečnosti je to dostatek empatie, co vede ke spokojeným a dlouhodobým vztahům.

Je to tak. Na začátku sice mohla být láska jako trám, ale nakonec stejně přišel rozchod, protože si partneři navzájem nerozuměli. A tento druh hlubokého porozumění se označuje jako empatie. To znamená být více vědomý, citlivý a intuitivní vůči lidem, které milujeme.

Jen láska nestačí

A to je realita, se kterou se musíme smířit. Ve skutečnosti musíme celý život pracovat na tom, abychom lépe rozuměli lidem, které milujeme. Ochota porozumět je velmi důležitá. Láska bez porozumění zkrátka jednou, často velmi brzy, skončí.

Ale co to tedy vlastně ta empatie ve vztahu přesně je? Porozumění znamená vcítit se do situace svého partnera. Tato úroveň porozumění, tedy empatie, je skutečným emocionálním lepidlem, které drží všechny vztahy pohromadě. Čím hlubší je naše empatie, tím hlubší a zdravější je naše láska.

Empatii ve vztahu se musíte naučit

Obvykle si to ani neuvědomujeme, ale je to právě naše potřeba mít pravdu, kvůli které se ostatní pak cítí špatně a ve finále vede k rozpadu vztahu. Nepotřebujete rozumět lidem, abyste je milovali, ale musíte jim porozumět, abyste si vybudovali trvalý zdravý vztah. Pokud si dáte tu práci porozumět svým blízkým, budete je milovat ještě více. Co je ale problém, je fakt, že v našich vztazích je to především naše vlastní ego, které nám brání v tolik potřebné empatii.

Pochopení emocí druhých není vždy jednoduché, ale není rozhodně nemožné. Emoce jsou ve vztazích klíčové a když se jim s partnerem navzájem naučíte rozumět, jen váš vztah posílíte.

Obecně tak platí, že všechny vztahy mohou vzkvétat zdravým způsobem, pokud v nich bude dostatek porozumění, dokonce více porozumění, než samotné lásky. Pokud tedy chcete, aby váš vztah prospíval, naučte se empatii, která vaši vzájemnou lásku prohloubí o vzájemnou důvěru a respekt. Dále čtěte: Randění brzy začne probíhat úplně jinak. Virtuální realita jde děsivě rychle kupředu.

Zdroj: Psychology Today.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Igor Chmela promluvil o tajemství slavné Partičky, Alzheimerově chorobě i práci pečovatele

Styl

Nový trend v boji proti vráskám je bezbolestný a levnější než botox. Poznejte metodu face tape

Tech

NASA představila technologii pro vertikální pěstování potravin

Zavřít reklamu