Jak je možné předpovědět, kdy vás partner začne podvádět

 Vztahy 
29. března 2021 08:23 / Mirka Malá
  0
📷
3 fotografie v galerii
Nevěra je jedním z nejčastějších důvodů rozchodu Depositphotos
V naší společnosti se očekává, že dlouhodobé sexuální vztahy budou monogamní. Ať už spolu chodíte, žijete společně nebo jste v manželství, očekáváte, že vám váš partner bude věrný. Statistiky však ukazují, že k nevěře dochází nejméně u čtvrtiny všech manželství a dlouhodobých vztahů. A tak velkou otázkou pro vědce v oblasti vztahů je tedy to, jak předpovědět, kdy vás bude partner začne podvádět.

V 80. letech představil vlivný psycholog Caryl Rusbult model, podle kterého zůstávají lidé oddaní svému partnerovi, pokud jsou splněny tři podmínky. Jde o kvalitu vztahu, protože pokud jsou lidé velmi spokojeni se svým vztahem, mají malou motivaci jej opustit.

Roli hraje také kvalita alternativ. Přítomnost atraktivních dalších mužů a žen může lidi přimět k tomu, aby opustili svůj vztah, zvláště když si uvědomují, že s někým jiným jim bude lépe. A pak tu jsou také společné investice. Přítomnost dětí, společný majetek, finanční aktiva, dokonce i společenský nebo politický status mohou ztěžovat opuštění vztahu, což motivuje oba partnery, aby místo toho našli proveditelné řešení.

Přidejte ještě sexuální otevřenost

I když tento model dokáže dobře předpovědět, kdy bude partner podvádět, psycholožka z Cornell University Betul Urganci měla podezření, že tu je ještě jeden důležitý faktor, a sice tzv. sociosexuální orientace nebo otevřenost příležitostnému sexu. Jinými slovy lidé, kteří pevně věří, že k sexu by mělo docházet pouze ve vztazích, méně podvádí, i když jsou třeba se svým vztahem hluboce nespokojeni.

Psychologové se domnívají, že sociosexuální orientaci lze rozdělit do tří složek, a to chování, postoje a touha.

Ačkoliv se sociosexuální orientace skládá ze tří složek, pouze dvě z nich dávají predikci, kdo bude podvádět. Prvním z nich je chování. Jinými slovy ti, kdo v minulosti už podváděli, tak pravděpodobně učiní znovu v budoucnu.

Druhou složkou je touha. Ti, kteří často fantazírují o sexu s někým, koho právě potkali, naznačují, že mají v úmyslu svého partnera podvádět. Jinými slovy, tito lidé neutíkají ze svého vztahu prostřednictvím imaginárních dobrodružství. Spíše můžeme tyto fantazie vnímat jako mentální přípravu na budoucí nevěru, a to dokonce i v případě, že nevěra je v rozporu s přesvědčením podvádějícího člověka.

Obvykle si myslíme, že jednáme podle své víry nebo přesvědčení. Ale v tomto případě je spousta lidí, kteří mají v úmyslu podvádět (nebo to již udělali), i když věří, že to není správné. To vypovídá hodně o silné potřebě sexuálního spojení s jinou osobou a ukazuje nám to také, jak jsou lidé ochotni ignorovat své náboženské či morální přesvědčení, když jsou jejich sexuální potřeby příliš dlouho zanedbávány.

Sexuální otevřenost se umí přizpůsobit okolnostem

Urganci a její kolegové také přišli na to, že otevřenost k příležitostnému sexu je poměrně vysoká u těch, kdo jsou nespokojeni se svým vztahem. To podle nich naznačuje, že sociosexuální orientace je přizpůsobitelná okolnostem. To znamená, že můžeme upravit naši preferenci pro krátkodobé nebo dlouhodobé sexuální vztahy v závislosti na tom, čemu čelíme v naší současné životní fázi.

Takže ti, kdo jsou v mládí divocí, se mohou později v životě usadit ve šťastném vztahu a být monogamní. Stejně tak ti nespokojeni se svými současnými vztahy mohou najít omluvy pro své podvádění.

Nevěra působí zmatek ve vztazích a je to jeden z nejčastějších důvodů, proč páry vyhledávají odbornou pomoc, nebo se rovnou rozcházejí. Spíše než obviňovat jeden druhého je ale důležité porozumět dynamice vztahu, který vedl k nevěře, aby ji bylo možné adekvátně řešit.

Jak ukazuje řada výzkumů, lidé, kteří jsou ve vztahu šťastní, svého partnera podvádějí jen zřídka. Ale ti, jejichž vztahová spokojenost je nízká, a zvláště pokud nejsou uspokojeny jejich sexuální potřeby, budou v pokušení a mnoho z nich bude na tyto touhy také aktivně reagovat. Dále čtěte: Manželství s velkým věkovým rozdílem ve zkoušce času obvykle neobstojí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu