Randění brzy začne probíhat úplně jinak. Virtuální realita jde děsivě rychle kupředu

 Ostatní 
11. července 2021 09:41 / Mirka Malá
  0   0
📷
3 fotografie v galerii
Randění brzy začne probíhat z headsetem na hlavě Pixabay
Virtuální realita technologicky postupuje rychle kupředu, a tak poměrně brzy nebude výjimkou, že místo do příjemné kavárny vyrazíme na rande prostřednictvím domácího headsetu. Ale bude to tak pro nás dobře a je to eticky správně?

On-line seznamování, které je v posledních letech velmi oblíbené a pro mnohé dokonce jedinou příležitostí, jak si najít partnera, má mnohá úskalí. Velmi často jdeme na rande s někým, kdo svůj profil značně vylepšil a na skutečné schůzce je pak pro nás zklamáním. A to by právě mohla samotná virtuální realita odstranit.

Virtuální realita by dokonce dokázala vykouzlit pocit doteku

Na rozdíl od on-line seznamování by virtuální realita přinesla jasný smyslový zážitek. Lidé by byli schopni vidět, slyšet a potenciálně dokonce napodobit pocit doteku svého protějšku pomocí tzv. epidermální VR. Díky tomu bychom mohli sledovat chování druhého člověka v reálném čase, a lépe ho tak poznat.

A co víc, v dalších formách virtuální reality bychom si také mohli pohrát s vlastním vzhledem, a to výběrem jakéhosi avatara. Díky tomu bychom se mohli rozhodnout, že se na virtuálním rande ukážeme v naší reálné podobě, nebo na takové rande půjdeme třeba o pár let mladší. Ale pak už to vlastně není moc realita, že ano...

Sociální psychologie totiž zná pojem nazývaný přenos excitace, při kterém lidé chybně vyhodnocují vzrušení, které cítí z toho, že dělají něco vzrušujícího. Jinými slovy adrenalin z randění ve virtuální realitě by mohl být příčinou našeho špatného odhadu druhé osoby a našeho nadšení pro ni.

Virtuální realita umožní i rande s utajeným poradcem

Randění ve virtuální realitě bude brzy disciplína, která nejspíš nadchne spoustu lidí. Otázkou ale je, zda takové randění může přinést lepší výsledky než dnes již klasické on-line seznamování. Zdá se, že problémy s upravenou realitou, které jsou dnes typické pro on-line seznamky, virtuální realita nijak nevyřeší.

Nabídnout by ale mohla například virtuální rande s utajeným koučem, který by za vás posoudil, zda se k vám vaše rande hodí. Využití neviditelných koučů ale zjevně vyvolává etické otázky ohledně toho, zda a kdy by měla být jejich přítomnost odhalena ostatním, zkrátka jde tak trochu o podvod.

Randění ve virtuální realitě je nicméně poměrně blízko, je jen otázkou času, kdy přenosy dat budou natolik rychlé, aby takové randění umožnily. Zda to ale bude změna k lepšímu v časech, kdy stále méně lidí je schopno reálného kontaktu a seznamování, je diskutabilní už nyní. Dále čtěte: Pokud se bojíte tmy, může za to především váš mozek.

Zdroj info: PsychologyToday.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu