Rakovina očí je stále častější. Komu hrozí a jaké jsou příznaky, vysvětluje MUDr. Stodůlka

 Zdraví 
05. listopadu 2021 11:05 / Stanislav Koudelka
  2
📷
2 fotografie v galerii
U melanomu větších rozměrů hrozí metastázy do plic, mozku, jater či kostí Shutterstock
Nitrooční melanom patří k nejzhoubnějším nádorům vůbec. Může se objevit na povrchu oka, v oblasti víček a spojivek, ale i uvnitř oka. Onemocnění se nevyhýbá ani dětem, projevit se přitom může až o několik let později. Rakovina víček postihuje stejně muže i ženy.

Nejohroženější skupinou jsou lidé nad 45 let, ale může postihnout kteroukoliv věkovou kategorii „Riziko onemocnění melanomem je vyšší u geneticky disponovaných jedinců. Podle australských studií je za rizikový faktor považováno UV záření produkované prudkým slunečním světlem. Je potřeba si uvědomit, že potíže se mohou projevit se zpožděním i několika let. Proti UV záření by proto měly být chráněny i děti, pokud jsou často na prudkém slunci,“ doporučil MUDr. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik.

Ještě před zhruba 50 lety byl nitrooční melanom spíše raritou, dnes počet pacientů s tímto onemocněním stále roste. Ročně tato zdravotní komplikace postihne zhruba 600 Čechů. Výskyt rakoviny očních víček, zejména melanomu, postupně stoupá. Nejčastější příčinou je UV záření, jehož intenzita je nejvyšší v jarním a letním období.

„Na růstu počtu nemocných se také spolupodílí životní styl, kdy lidé tráví stále více času v uzavřených prostorách pod umělým osvětlením. Nedostatkem denního světla tak dochází ke ztrátě přirozené pigmentace kůže a oka, která má ochrannou funkci. Pokud člověk tráví příliš času pod umělým osvětlením, může o tuto ochranu zcela přijít,“ vysvětlila Silvie Ovesná, lékařka zlínské oční kliniky Gemini.

Včasné odhalení onemocnění může zachránit zrak i život pacienta. „Riziko zanedbání léčby spočívá především v tom, že v počátečních stadiích nitrooční melanom nebolí. V časném stadiu může být rakovina na povrchu oka relativně dobře odhalitelná, například změnou tvaru víček nebo oční štěrbiny, novotvary na víčkách nebo změnou barvy kůže a oka.“

Pokud však nádor vyrůstá uvnitř oka ze sítnice, může dle lékařů trvat i roky, než se projeví, například zhoršeným viděním nebo zastíněním zorného pole. U melanomu větších rozměrů hrozí metastázy do plic, mozku, jater či kostí. Proto jsou důležité preventivní oční prohlídky, které by měl člověk starší 40 let absolvovat jednou za dva roky.

„Pozdě objevený melanom může zapříčinit a pokud metastázuje i do jiných orgánů, pak i smrt pacienta. Optimální léčba je volena podle typu a stadia onemocnění. Obdobně jako u rakoviny kůže může být voleno mezi ozařováním a chirurgickým zákrokem nebo jejich kombinací,“ doplnil Pavel Stodůlka.

Zdroj: MUDr. Pavel Stodůlka, MUDr. Silvie Ovesná, NHS.com.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Channing Tatum chce žít s čistým štítem: Dceři prý jednou prozradí, že byl striptér

Styl

Coreorgasmus je cvičení s orgasmem, kterého jsou nyní sociální sítě doslova plné

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte