Pozor na jedovaté pecky z ovoce

Chutné broskve mají smrtelně nebezpečnou pecku
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
07. srpna 2018 08:12 / Shutterstock
  1   2
Zatímco konzumace některých pecek či jadérek je zcela bezpečná a dokonce zdraví prospěšná, u jiných platí naprostý opak. Víte, která jádra opravdu raději nejíst? Čtěte dál.

Pecky, jádra, semena – části rostlin, ze kterých může vyrůst rostlina nová. Zásobárna živin, často i vitaminů. Ale pozor, mnohá semínka jsou totiž prudce jedovatá! Spoustu druhů u nás naprosto běžných a oblíbených plodů obsahuje jádra či pecky s obsahem amygdalinu, který se v kontaktu s vodou přeměňuje na kyanid. A to je, jak známo, prudký jed.

Bezpečná semínka

Mezi bezpečná semínka patří ta, která najdeme třeba v granátovém jablku, vodním melounu, citrusech, hroznech, kakaové boby jsou také v pohodě, stejně tak papája a dýně. Nemusíte se peckami právě nacpávat, ale běžná konzumace či nahodilé spolknutí v některých případech rozhodně nevadí. Mnohé tyto pecičky jsou i zdraví prospěšné, jak se ostatně můžete dočíst třeba v článku zde.

Nebezpečná semínka

Naproti tomu broskve, meruňky, jablka, hrušky či třešně bychom nikdy neměli konzumovat včetně pecek. U meruněk se to obvykle ví, ale informovanost u broskví je horší. Překvapením jsou pak pro mnohé jistě třešně, jablka a hrušky. Zatímco u třešní nás většinou zachrání jejich tvrdá konzistence, takže projdou trávicím traktem bez narušení, u jablek či hrušek může snadno dojít k rozkousání pecek. Mnozí lidé navíc konzumují jablka a hrušky včetně jadřince. Na druhou stranu u těchto plodů je přece jen podstatně menší množství amygdalinu v porovnání s meruňkami a broskvemi.

Jak a kdy se otrava projeví

Otrava kyanidem má poměrně rychlý nástup. Nastává ztráta vědomí a následně kóma. Pak během několika hodin dojde k úmrtí na zástavu srdce. Čím vyšší je dávka, tím rychleji smrt nastane. Smrtelnou dávkou je asi 100–200 mg jedu. Abyste zemřeli, museli byste pecek rozkousat docela dost. U jablek to vychází na konzumaci 25 celých jablek naráz. Deset či dvacet jader z broskve by vykonalo totéž. Při náhodném pozření proto nepanikařte. Ostražitější buďte však v případě menších dětí. U většího množství nebo při nástupu obtíží okamžitě vyhledejte lékaře.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Tajemná atmosféra, spalující vedro i sníh: To jsou nejzvláštnější pouště na naší planetě

Dům a zahrada

Způsoby, jak vytvořit dojem vysokého stropu

Bydlení

Nedostatek přirozeného světla má vliv na zdraví. Citlivé jsou na to hlavně děti

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu