Neuvěřitelné účinky bazalky pravé a posvátné

Listy bazalky pravé jsou hotovým pokladem pro zdraví
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
08. srpna 2018 15:54 / Shutterstock
  54   3
Bazalka je pro nás především kořením. A je dobře, že nám chutná, protože je také velmi léčivá. Pokud chcete využít její sílu na maximum, přečtěte si následující doporučení.

Bazalka se aktivně používá už několik tisíc let. I v Evropě je už poměrně dlouho známá. Dostala se sem někdy kolem roku 300 před naším letopočtem z Asie a z Afriky, a to díky vojenským tažením Alexandra Velikého.

Aktivní látky

Bazalka obsahuje hodně antioxidantů. Má dost vitaminů C a A, ale také zinku, železa a bílkovin. Nejdůležitější složky jsou různé fytochemické sloučeniny, které jsou v rostlině přítomné v podobě esenciálního oleje. Jednoduchým znamením pro to, zda je užití bazalky zdravotně prospěšné, spočívá ve skutečnosti, že charakteristickou vůni cítíme. Jakmile vůně vyprchá, vyprchala i většina léčivých složek.

Nemoci, na které bazalka platí

Ze závažných onemocnění můžeme jmenovat pozitivní vliv na rakovinu prsu, prostaty a děložního čípku. Bazalka je vhodná pro diabetiky. Upravuje totiž hladinu krevního cukru. Snižuje vysoký cholesterol. Má svůj vliv i při otravách těžkými kovy a při ozáření. Využívat by ji měli i lidé trpící šedým zákalem.

Velmi účinná je bazalka na odblokování různých procesů v těle. V tomto smyslu působí skutečně univerzálně. Hodí se totiž jak proti plynatosti, tak třeba i při odblokování našeho myšlení. Existují studie, které hovoří o tom, že bazalka pomáhá odplavit z těla zbytky léků a dalších jedovatých sloučenin. V účincích na mysl vede zejména bazalka posvátná, nazývaná též tulsi.

Podle některých by mohla mít podobné pozitivní účinky jako marihuana, ale bez psychotropních následků. Každá bazalka ovšem pozitivně ovlivňuje stres a spánek. Velmi se hodí při nejrůznějších chronických bolestech, takže člověk, který těmito problémy trpí, nemusí užívat nebezpečné preparáty proti bolesti.

Bazalka se hodí i při poštípání hmyzem a jako prostředek k odehnání některých druhů hmyzu. Proto se také doporučuje sázet ji do blízkosti rajčat. Více o přípravách domácích repelentů najdete v článku zde.

Jak ji užívat

Nejlepší je užívat bazalku čerstvou. Když nemůžete jinak, je vhodná i bazalka mražená. I sušená bazalka v sobě uchovává dost esenciálních olejů, ale je třeba ji správně připravit. Do vařící vody nasypte sušenou bazalku, vypněte sporák a přiklopte hrnec pokličkou. Nechte 20 minut louhovat a pak popíjejte. Pro terapeutické účely bude vhodná spíš tinktura, která snadno zachovává léčivé oleje.

📷
3
fotografie
Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dovolená u moře na konci sezóny: Kam se dá vyrazit i v září a říjnu?

Zprávy

Turecká krize se přelévá dále, rekordně padá další měna

Bydlení

Malba na zeď může být jedinečnou dekorací. Nechte se inspirovat

خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn خرید vpn خرید فیلتر شکن خرید vpn