Chcete srovnat cholesterol nebo dát do pořádku cévy? S touto potravinou to zvládnete
Oves byla dříve opomíjená surovina hlavně proto, že se z něj nedá upéci chléb. Jenže na oves není radno koukat skrz prsty. Z hlediska živin totiž skrývá semínko tohoto obilí všechen potenciál rostlinných bílkovin, vitaminů a minerálů. Těchto živin obsahuje 2x více než pšenice.
Co oves obsahuje
- vápník
- železo – více než maso
- mangan
- zinek
- hořčík
- měď
- selen
- fosfor
- vitamin E
- vitaminy skupiny B
Oves jako lék
Díky tomu, že je oves doslova koktejlem vitaminů a minerálů, má obrovsky pozitivní vliv na lidské zdraví. Co všechno dokáže?
- Snižuje cholesterol a vysoký krevní tlak díky obsahu beta-glukanu.
- Snižuje riziko onemocnění srdce.
- Díky rozpustné vláknině tvoří v žaludku gel, který zpomaluje trávení a tím brání výkyvům krevního cukru. Oves lze díky tomu využít i jako doplněk léčby gastritidy a kolitidy a hemoroidů.
- Pomáhá při nemocech dýchacích cest a kašli. S kašlem lze zatočit i pomocí domácích obkladů, o kterých jsme psali zde.
- Zabraňuje zácpě a má preventivní účinky proti rakovině tlustého střeva.
- Ovesná vláknina odstraňuje ze střev žlučové kyseliny.
- Koupele z ovesné slámy a ovsa jsou vhodné při ekzémech, revmatismu, chorobách ledvin apod.
- Oves dodává živiny pro správnou funkci neuronů, které zlepšují duševní výkonnost a udržují rovnováhu nervové soustavy, působí antidepresivně. Je proto skvělou potravinou například pro studenty ve zkouškovém období.
- Byly prokázány protirakovinné a protiinfekční účinky ovsa.
Vliv ovsa na prevenci a léčbu srdečně-cévních chorob, především aterosklerózy, rozhodně není zanedbatelný. Vědci totiž zjistili, že velká miska ovesné kaše nebo otrub denně snižuje u většiny lidí hladinu cholesterolu o 10 až 16 %.
Oves ocení i kuřáci, kteří se chtějí odnaučit kouřit. Látky obsažené v této obilovině totiž dokáží pomoci potlačit touhu po nikotinu. Je možné použít ho i v rámci odvykací kúry pro narkomany.
Využití ovsa v kuchyni
Celé zrno lze využít pro přípravu kaší, zavářky do polévky, při pečení slaného i sladkého pečiva. Pořídit si ale můžete i ovesnou mouku, hrubé a jemné vločky s klíčky, ovesné otruby, ovesné mléko či ovesnou smetanu.
Pár dobrých rad
Celé zrno před vařením propláchněte, zalijte vodou, mírně osolte a vařte asi 30 minut a nechte asi 5 minut dojít. Takto upravené je vhodné jako příloha k masu i k zeleninovým pokrmům, do rizota, karbanátků nebo salátů. K přípravě kaše jej však musíte vařit téměř 90 minut. Proto je lepší pro přípravu kaše použít ovesné vločky.
Při pečení nahraďte 5 lžic používané mouky ovesnou moukou nebo rozmixovanými vločkami, pražené a namleté jsou rovněž skvělou náhradou oříšků.
Chuť ovesných vloček zvýrazníte jejich orestováním na suché nepřilnavé pánvi.
Díky vysokému obsahu proteinu methioninu a menšímu obsahu proteinu lysinu je vhodné oves kombinovat s luštěninami.