Očím je potřeba dopřát odpočinek. Lidské oko totiž nikdy nespí

 Zdraví 
19. ledna 2021 16:37 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Unavené oči mohou působit problémy Depositphotos
Lidské oko se nepřestává pohybovat ani během spánku. Odpočinek ale potřebuje. Dopřát mu ho můžete v noci i během dne.

Přestože oči vlastně nikdy nespí, kvalita spánku je pro jejich regeneraci velmi důležitá. „Oči pod zavřenými víčky neustále vykonávají koordinované pohyby. V takzvané NREM fázi spánku se jedná jen o pomalé valivé pohyby, v REM fázi spánku jsou typické velmi rychlé pohyby očí. Pravidelné střídání těchto spánkových cyklů je důležité pro dostatečnou regeneraci oka po celodenní námaze. Čím méně je světla v místnosti, kde spíme, tím je spánek hlubší, a tedy účinnější,“ vysvětlil oční lékař Pavel Stodůlka.

Elektronika zhoršuje kvalitu spánku

Usínání při sledování oblíbeného seriálu, vyřizování e-mailů na notebooku nebo hraní her na mobilu těsně před spaním má negativní vliv na kvalitu spánku. Dospělí i děti mnohdy odkládají tablety a mobily těsně před usnutím. Tím odsouvají produkci spánkového hormonu - melatoninu. Modré záření ale do mozku přináší informaci, že je den. To oddálí usnutí a snižuje celkovou kvalitu spánku.

„Během spánku naše tělo, a tedy i oči regenerují, proto nekvalitní nebo nedostatečný spánek může vést k únavě očí, syndromu suchého oka, otokům víček a jiným potížím. Televizi nebo počítač je lepší vypnout alespoň dvě hodiny před usnutím, stejně tak je zdraví prospěšné hodinu před usnutím odložit mobilní telefon, pokud nejsou použity blokátory modrého světla,“ řekl Pavel Stodůlka.

Spánek s otevřenýma očima je nebezpečný

S nekvalitním spánkem mohou souviset i různé spánkové poruchy. Jednou z nich je spánek s otevřenýma očima - velmi nepříjemné a nebezpečné onemocnění. „Pokud je oko ve spánku otevřené, rohovka není dostatečně chráněná a dochází k jejímu vysychání, zánětům, poškození či následným poruchám vidění. Příčiny mohou být různé. S návštěvou očního lékaře je ale ve všech případech lepší neotálet,“ popsal Pavel Stodůlka.

Příčina spánku s otevřenýma očima může být jak na straně oka, tak na straně víčka. „V případě oka může jít o vývojovou poruchu, takzvané velké oko nebo oko, které příliš vystupuje z očnice. To se vyskytuje u onemocnění štítné žlázy, u nádorových onemocnění, zánětů nebo například po úraze. V případě víček se často jedná o obrnu lícního nervu nebo o poúrazový či pozánětový stav,“ upřesnil Pavel Stodůlka.

I během dne si oči mohou odpočinout

Dopřát očím odpočinek je dobré i během dne. Zejména celodenní práce na počítači je pro zrak vyčerpávající. „Dostatek pohybu je dobré dopřát i očím. Stejně důležitý je ale i odpočinek. Lidem, kteří většinu pracovní doby stráví na počítači, se každý den před spaním doporučuje provádět oční jógu - soubor nenáročných pohybů očima, které urychlují látkovou výměnu v oku i jeho okolí a pozitivně tím ovlivňují zrak. Při každodenní práci s počítačem oči rychle osychají kvůli nedostatečné frekvenci mrkání a také se rychleji unaví. Proto je důležité dopřát si pravidelné přestávky, kdy očím ulevíme zamrkáním a pohledem do dálky, například z okna do zeleně,“ doporučil Pavel Stodůlka. O tom, jak dosáhnout hlubokého spánku, při kterém se uklidní i nervózní mozek, jsme psali zde.

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve