Retinol je významnou složkou péče o pleť. Pokud vaši kůži dráždí, zkuste jeho přírodní alternativu

Přírodní alternativa retinolu má stejně zázračné účinky
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Krása 
17. ledna 2021 08:52 / Depositphotos
  0   0
Retinol je téměř kultovní složkou péče o pleť a v současnosti pravděpodobně nechybí na kosmetickém stolku žádné ženy. Jenomže ne každá pleť retinol dobře snáší.

Retinol je vzýván pro jeho schopnosti vyhlazení a rozjasnění pleťi, rovněž dokáže stimulovat kolagen a léčit akné. Je prokázáno, že derivát vitaminu A, označovaný jako "zlatý standard“ v boji proti stárnutí, urychluje obrat našich kožních buněk. Jemné linky jsou redukovány, pigmentace mizí a černé i bílé tečky jsou minimalizovány.

Není divu, že odborníci tvrdí, že retinol je jednou z pouhých tří magických složek v péči o pleť, které spolu s vitaminem C a SPF opravdu potřebujeme. Ale retinol má i jednu velkou nevýhodu. Některá pleť na něj reaguje vysušením, zarudnutím a v některých případech dokonce zánětem. Naštěstí je tu ale řešení.

Bakuchiol versus retinol

Naštěstí existuje k retinolu alternativa. Má stejné účinky, ale prakticky žádné riziko podráždění pleti. Je to rostlinná složka zvaná bakuchiol. A výzkum tyto závěry navíc podporuje. Klinická studie zabývající se dopadem bakuchiolu na pokožku zjistila, že je stejně účinný jako retinol, pokud jde o hyperpigmentaci a jemné linky. A zároveň studie nezaznamenala žádný vedlejší účinek.

Co je bakuchiol

Bakuchiol, odvozený ze semen a listů rostliny babchi (Psoralea corylifolia), je po staletí základem tradičních ájurvédských a čínských ošetření kůže. Již dlouho je vyhledáván pro své antioxidační, protizánětlivé a antibakteriální vlastnosti. I když tedy nepochází z vitaminu A jako retinol, účinek bakuchiolu na pokožku je pozoruhodně podobný, proto je tedy uváděn jako alternativa retinolu.

Bakuchiol stejně jako retinol rozjasňuje pleť, minimalizuje zvětšené póry, zvyšuje pevnost, vyhlazuje texturu a omezuje jemné linie. Stručně řečeno, nabízí všechny stejné plusové body jako retinol, ale s menším rizikem podráždění.

V poslední provedené dermatologické studii vyšlo najevo, že po 12 týdnech užívání retinolu a bakuchiolu obě skupiny vykazovaly redukci vrásek a hyperpigmentace, ale uživatelé retinolu hlásili nežádoucí účinky, přinejmenším tzv. píchání pokožky. Další studie ukázala, že bakuchiol je vysoce účinný při léčbě akné.

"Bylo prokázáno, že bakuchiol aktivuje řadu chemických cest v kožních buňkách, které nakonec vedou ke zlepšení produkce kolagenu, snížení rozpadu kolagenu a snížení syntézy melaninu (pigmentu),"  říká dermatoložka Anjali Mahto.

Bakuchiol je tak budoucí hvězdou kosmetického průmyslu, protože v segmentu péče o pleť rozhodně v posledních letech roste poptávka po přírodních produktech. Takže tuto zázračnou složku mohou používat všechny ženy. I ty, které mají citlivou pleť, a tudíž se až dosud musely obejít bez retinolu. Dále čtěte: Čtěte složení make-upu. Těmto přísadám se musíte vyhnout, pokud máte suchou pleť.

Mirka Malá | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Za nejčistším vzduchem v Evropě se nemusíte trmácet daleko. Máte ho na dosah ruky

Dům a zahrada

Pokud chcete, aby byl trávník po zimě jako nový, máme pro vás návod, jak toho dosáhnout

Bydlení

Kdo ještě nestihl prořezat rybíz či angrešt, má nejvyšší čas. Keře se vám odvděčí kvalitnějšími...

Zavřít reklamu