Výzkumy ukazují stálý nárůst demence. Jak se vyhnout této nemoci?

 Zdraví 
04. července 2017 07:48 / redakce
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pohyb, sociální kontakty a dobrá strava. Možné řešení problému. Shutterstock
Stále narůstající počet nemocných nejrůznějšími typy neurodegenerativních poruch vede k otázkám, co mohu udělat pro své zdraví. Existuje několik tipů, které bychom měli znát.

Současná situace a prognóza

Nějakou formou demence trpí v Česku zhruba 100 tisíc lidí starších 65 let. Za padesát let to může být trojnásobek. Výzkumy totiž ukazují stálý nárůst nemoci. Pokud bude běžné se dožít třeba do sta let, budeme o svém životě vědět? A jaký bude mít takový život smysl? Také náklady na léčbu budou značné. Současně se nerýsuje žádný průlom v léčení, který by sliboval zázračnou pilulku na paměť a další mozkové funkce.

Co můžeme ovlivnit

Odborníci se shodují, že za velkým nárůstem nemoci stojí současný životní styl, kdy jíme značné množství průmyslově upravovaných potravin slazených cukrem, málo se hýbeme a málo myslíme. Zvykli jsme si na jakési fiktivní pohodlí, ale neuvědomujeme si, že si tak ničíme zdraví.

Strava

Jak už bylo naznačeno – je dobré se vracet k přirozené stravě bohaté na vitamíny a aktivní živiny. Pokud máte možnost jíst domácí stravu, hodně zeleniny a přiměřeně ovoce, uděláte pro sebe hodně. Zcela se vyhněte cukru, který podle některých přímo ovlivňuje rozvoj nemoci. Nekupujte potraviny plné éček. Výjimečná konzumace takového jídla vám samozřejmě tolik neublíží, ale pravidelná už může. Nekuřte a nepijte alkohol. Spouštěčem demence může být i překonaná mozková příhoda, někdy i nepříjemná infekce.

Pohyb

Naordinujte si pravidelný pohyb. Každý den ujděte alespoň pár kilometrů, zacvičte si. Nečekejte až se přihlásí první příznaky potíží. Raději být od dvaceti v pohybu, protože pak v devadesáti se vám to v dobrém vrátí. Ke stáru už nebudete mít na pohyb ani náladu ani sílu.

Cvičte mozek

Zvykněte si zařadit do svého programu nejen sledování pořadů v televizi, ale také četbu, luštění křížovek, sudoku, výuku cizích jazyků a další sebevzdělávání. I ve vyšším věku v těchto činnostech pokračujte a také udržujte sociální kontakty se svým okolím. Bavte se s přáteli, navštěvujte příbuzné a známé.

Odpočívejte

Nepřetěžujte se, protože stres a vyčerpání má negativní vliv na vaše zdraví. Učte se odmítat některé úkoly, které by vás příliš zatížily. Neberte si práci domů. Jezděte na dovolenou a nemusí to být drahé zahraniční cesty. Prostě dopřejte svému mozku odpočinek.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda