Jak připravit dítě na tábor

 Děti 
30. června 2017 17:23 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Odjezd na tábor je zvlášť u mladších dětí strašákem pro ně i pro rodiče. Shutterstock
Dítě pojede poprvé do neznámého prostředí, mezi cizí lidi. Už to je pro něj dostatečně stresující. Proto ho navíc zbytečně nestrašme povinnostmi a přísným režimem, který ho na táboře bude čekat.

Některé dítě zvládne už v osmi letech třítýdenní tábor, jiné se v deseti děsí i týdenního. Jak dítě na pobyt připravit a na jaké otázky byste si měli odpovědět, než začnete balit kufr? 

Jak dítě na tábor připravit?

Není dobrý nápad posílat na tábor dítě, které nikdy nebylo přes noc bez rodičů. Natrénovat se to dá přespáním u kamarádů nebo víkendem u prarodičů.

Kapesné

Mezi výdaje, které k táborům, patří kapesné. Kolik peněz synovi nebo dceři s sebou dáte? Kapesné by mělo stačit na drobné dárky, pamlsky, pohledy či suvenýry. Menším dětem na čtrnáctidenní tábor dejte 150 až 300 korun. Staršímu školákovi můžete stovku či dvě přidat. Upozorněte potomka, že dostal pro jistotu víc peněz najednou než obvykle, ale že nemusí vše hned utratit. Většinou vás ale stejně neposlechne. Pokud si děti musí hradit vstupy při táborových výletech, zvyšte kapesné o příslušnou částku.

Neslibujte odvoz domů

Neslibujte dítěti, že si pro něj na tábor přijedete, vůbec tu možnost nezmiňujte. Pokud vás znepokojí dopisy z tábora, zavolejte vedoucímu a ověřte si situaci u něj, případně zkuste zjistit, co píšou z tábora ostatní děti.

Rada pro všechny rodiče: Mobil ne!

Mobilní telefon na táboře je největší trest pro rodiče. Pokud totiž dítě může volat, volá především ve chvílích, kdy si prožívá svých 10 minut smutnění. A zatímco už dávno vesele kope do míče nebo se směje s kamarády, je to rodič, který ještě několik dní pochybuje, zda udělal s táborem dobře. Pokud nepřežijete, že nejsou dovoleny návštěvy ani telefonický kontakt, můžete si s dětmi domluvit „tajný signál“, který napíší nebo namalují při problémech třeba na obyčejnou pohlednici.

Nápad pro menší děti

U stýskavé dcery/syna je možné při delších pobytech mimo domov dát krabička, v níž je tolik bonbonů (oříšků, mandlí), kolikrát dítě na táboře přespí. Každý den sní jeden a ví, jak dlouho táborové dobrodružství ještě potrvá.

Kouzelný tip na pohledy a dopisy

Můžete je napsat a poslat předem, aby děti dostaly první zprávu z domova hned při příjezdu. Potěší je to a pomůže jim to překonat první těžší dny. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí