Jak si na dovolené pořádně oddychnout a nabrat sil

 Ostatní 
01. července 2017 15:50 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Umět si pořádně odpočinout na dovolené je pro někoho velká věda.  Shutterstock
Umět si pořádně odpočinout na dovolené bývá občas pěkná věda! Dnešní doba chytrých telefonů přímo svádí k tomu, kontrolovat po očku e-mailovou schránku, zatímco relaxujete na pláži, kocháte se horskými vrcholky nebo obdivujete památky. 

Na letní dovolenou se obvykle těšíme celý rok. Plánování, přípravy, často náročná cesta, někde i ponorková nemoc po několika málo dnech s rodinou či přáteli. A najednou nám v důsledku toho vytoužený čas odpočinku jako by protéká mezi prsty. Dá se s tím něco dělat?

Dobré jídlo

Během vaší dovolené si zakažte jakékoliv diety a dobřejte si spoustu dobrého jídla a pití. Když ještě budete přemýšlet nad každým soustem, který vkládáte do úst, jako o největším gurmánském zážitku, bude to teprve ta správná dovolená.

Dořešte nejdůležitější úkoly

Před dovolenou lidé obvykle zařizují letenky, ubytování či nákupy slunečníků a opalovacích krémů. Zapomínat by ale neměli ani na přípravy v práci. "Je třeba vyčistit si stůl. Odjíždět byste měli s pocitem, že v době vaší nepřítomnosti se nevyskytnou žádné průšvihy. A když se přece jen objeví, kolegové si s nimi bez problémů poradí," říká psycholog a HR poradce David Heider. 

Před odjezdem je třeba vyřídit neodkladné úkoly a ty zbylé předat kolegům. "Měli by mít přístup k potřebným informacím a kontaktům. Dopředu si vyjasněte, jaké úkoly vyřeší sami, které počkají na váš návrat a kvůli kterým vám mohou kolegové zavolat," uvádí výkonný ředitel personální agentury Tomáš Surka. Zároveň je třeba informovat o odjezdu nejdůležitější klienty, ať už telefonicky, nebo automatickou odpovědí v e-mailu s uvedeným kontaktem na zastupující kolegy.

Zvolte správně délku dovolené

Se změnou prostředí se ovšem musíme umět vypořádat a zvyknout si na nové místo. Proto je dobré správně zvolit délku dovolené. Odborníci obecně radí vybrat si alespoň dva týdny dovolené v kuse, aby se nestalo, že člověk stráví den na cestě, další dva dny aklimatizací a po dvou dnech relaxu se začne psychicky připravovat na návrat. 

Být či nebýt on-line?

Zásadní otázkou před odjezdem na dovolenou je, zda být či nebýt on-line. Stalo se běžnou praxí, že zaměstnanci mají nastavený e-mail v telefonu, a jsou tak k zastižení téměř nepřetržitě. V takovém případě může být vypnutí datového připojení osvobozující. Někteří lidé vypínají i telefon.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město