Co zmůže obyčejná petržel

 Zdraví 
01. července 2017 13:31 / Bronislava Silná
  7
📷
2 fotografie v galerii
Petrželová nať i kořen jsou léčivým pokladem Shutterstock
Podceňovaná a přehlížená petržel, kterou často nedáme ani do polévky je přitom mocnou léčivou rostlinou. Doporučíme vhodné použití.

Účinky se mírně liší v závislosti na tom, jestli používáme kořen nebo nať. V obou případech ale jde o důležité pozitivní účinky na naše zdraví.

Kořen

Kořen petržele má močopudné účinky a výborně se též uplatní při detoxifikaci organismu. Petržel je velmi důležitá pro nemocné ledviny. Pomůže v boji s infekcemi a tedy i při nachlazení. Zvyšuje tvorbu žluči, takže se zlepšuje naše trávení. Urychluje metabolismus, což má pozitivní účinek na tělesnou hmotnost. Snižuje bolesti při otosích a revmatismu. Lze jí využít jako prevenci zubního kazu a ženy ocení kořen petržele při poruchách menstruace.

Způsob užití

Odvar připravíme buď tak, že tři lžíce jemně nasekaného kořenu petržele zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat. Takový odvar používáme buď zevně při čištění pokožky, protože působí třeba i proti akné, nebo odvar popíjíme.

Jinou možností je nastrouhat jeden kořen, zalít sklenicí vody a vařit asi půl hodiny. Podáváme dvakrát denně.

Nať

Nať petržele má navíc velké množství vitamínu C, který je rozhodně důležitý pro naše zdraví. Má ho asi třikrát tolik co pomeranč. Petržel má také mnoho antioxidantů a velké množství kyseliny listové, která se spolupodílí na redukci homocysteinu, který vyvolává v těle zánětlivé procesy, působí špatně na cévy a mozek a podílí se i na vzniku rakoviny. Nať petržele nebo výrobky z ní pomáhají bojovat proti vzniku tumorů, proti škodlivým účinkům UV záření, proti poruchám ledvin. Chlorofyl působí proti tělesnému zápachu, protože brání množení škodlivých mikroorganismů. Petrželová nať má potenciál redukovat astma, snižovat množství hlenů v těle, zlepšovat zažívání a zmírňovat nadýmání.

Užití

Využívejte nasekanou petrželku co nejhojněji při konzumaci pokrmů. Přidávejte ji, kam to jde. Můžete si také připravit petrželový čaj. Varem sice ztratíte část léčivých složek, ale pro osoby s nemocnými ledvinami to bude snesitelné řešení. Pokud nemáte čas si vše připravovat doma, pořiďte si některý z volně prodejných preparátů.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod