Špatně spíte? Možná, že děláte jednu z těchto věcí

 Zdraví 
22. října 2018 17:48 / Šárka Sokolská
  0   0
📷
5 fotografií v galerii
Kvalitu usínání i spánku narušuje celá řada faktorů Shutterstock
Špatně se vám spává? Budíte se často nebo naopak nemůžete usnout? Možná, že před spaním děláte jedny z mnoha chyb.

Tělo potřebuje spánek jako sůl. Během této chvíle se organismus regeneruje a nabírá sílu do dalšího dne. Nedostatečný nebo nekvalitní spánek může ovlivnit zdraví, náladu a výkonnost. Jakmile se ale objeví nespavost nebo další problémy se spánkem, je to často tím, že lidé místo přípravy na odpočinek vykonávají, i když možná neúmyslně, činnosti, které kvalitnímu spánku vůbec nepomáhají. Co vše to může být?

Tři hodiny před spaním půst

Kromě toho, co jíte, je také důležité, kdy jíte. Takže, pokud chcete dobře spát, měli byste naposledy večeřet dvě až tři hodiny před ulehnutím. Nejhorší je před spaním jíst těžká, tučná jídla. Zažívací systém pracuje i v noci na plné obrátky, v důsledku toho pak bývá těžké spaní. Nevhodná jsou i slaná jídla. Sůl v těle zadržuje vodu a vyvolává žízeň, v noci nás to pak nutí pít a chodit na záchod. Sladké pokrmy zase narušují průběh spánku častějším probouzením kvůli kolísající hladině inzulinu v krvi.

Pozor na čokoládu

Většina lidí se před spaním vyhýbá kávě, ale pozor byste si měli dát i na další zdroje kofeinu, jako jsou čaj nebo čokoláda. Kofein není obsažen v bylinných čajích, jako jsou například mátový nebo heřmánkový, naopak jej obsahuje černý, zelený a bílý čaj. Dalším zdrojem kofeinu je čokoláda, především její hořká varianta s vysokým podílem kakaa.

Alkohol narušuje kvalitu

A stejně tak i alkohol. I když se může zdát, že sklenička před spaním naopak pomáhá lepšímu usnutí, není to tak zcela pravda. Alkohol sice může přispět k rychlejšímu usnutí, jenomže narušuje kvalitu spánku a může za vyšší riziko probuzení, protože tělo odbourává etanol. Navíc působí močopudně, takže vás bude budit nutkání jít na záchod.

Necvičte před spaním

Pravda je, že jestli chcete mít kvalitní spánek, pak je dobré tělo během dne unavit. Chce to však pravidelnost a ne mít pohyb jenom jednou týdně. A stejně tak byste si měli hlídat dobu od posledního cvičení. Pokud půjdete spát třeba hodinu po tréninku, bude vaše tělo ještě nabuzené a jen tak rozhodně neusnete.  

Žádný telefon, žádný notebook

Používání elektronických přístrojů, jako jsou čtečky nebo chytré telefony, či sledování televize před spaním rovněž narušuje spánek. Modré světlo, které tato elektronika vydává, zabraňuje produkci melatoninu, který pomáhá tělu k pocitu ospalosti. Více o modrém světle a jeho negativním působení na naše zdraví, jsme psali zde. Pokud se však těchto věcí nechcete před spaním vzdávat, udržujte přístroj alespoň 35 centimetrů od obličeje a snižte jas obrazovky na minimum. 

Špatná teplota

Většina lidí usíná nejlépe při teplotě mezi 15 až 18 °C. Snažte se proto tuto teplotu také ve své ložnici udržet. Pokud spíme v chladnější místnosti, spí se nám většinou lépe a navíc je to zdravější pro náš organismus. Naopak při vyšší teplotě se budete častěji budit. Samozřejmě, že během tropických nocí v létě to lze jen těžko dodržet, pokud tedy nemáte doma klimatizaci.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Princ Harry a Meghan se chystají na Vánoce do Anglie za královnou. Její zdravotní stav je předmětem...

Styl

Esenciální oleje proti stárnutí pleti, které je vhodné s přibývajícím věkem používat

Tech

Rychlé pulzní laserové zbraně budou za několik let pálit z amerických stíhaček

Zavřít reklamu