Hnisavé bércové vředy. Jak jim předcházet a kdo patří do rizikové skupiny?

 Zdraví 
22. října 2018 09:25 / Jitka Jahodová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Bércové vředy se projevují krvácením pod kůži, bolestivostí postižených míst Shutterstock
Bércové vředy nejsou rozhodně ničím příjemným. Jejich vzniku předchází hromadění krve v žilách dolních končetin a z toho pramenící bolestivé otoky až otevřené rány. Kdo je ohrožen?

Ulcus cruris, česky bércový vřed, je ztráta kožní substance zasahující různě hluboko do podkožních tkání. Jedná se o chronické žilní onemocnění a doba léčení přesahuje obvykle 6 týdnů. Do rizikové skupiny patří všichni lidé s oslabenou vazivovou tkání, ale stejně tak i diabetici. Svou roli zde však hraje i genetika, kouření, proleženiny, úrazy, věk, sedavé zaměstnání a nadměrná tělesná hmotnost. 

Jak se bércové vředy projevují?

Bércové vředy se projevují krvácením pod kůži, bolestivostí postižených míst, zejména v noci a při chůzi, hnisavým sekretem a viditelnými vředy, převážně od kolen až po kotníky. V případě bércových vředů se mohou objevit i skvrny na kůži či ztráta ochlupení na postižených místech. Nepříjemnou komplikací bývá i zápach, spojený s uvedeným hnisavým sekretem.

Jaká je léčba?

Bércové vředy prostě není možné přehlédnout. V žádném případě se nespoléhejte na různé babské rady a domácí mastičky. Jde totiž o onemocnění, které patří výhradně do rukou odborníků. Až na základě pokynů lékaře bude samotná léčba ve vašich rukou, přičemž její součástí bude i podstatná změna životosprávy. Při nadváze bude nutné pokusit se shodit nadbytečné kilogramy a celkově dopřát svému tělu více zdravého pohybu. Stačí pár kroků a vaše tělo se začne měnit. V našem jiném článku si můžete přečíst, co všechno se změní.

Bandážování

Součástí léčby bývá i speciální bandážování dolních končetin, které vás naučí právě lékař, jakož i takzvané vlhké zábaly. Doba léčby bývá velmi často zdlouhavá - i při správné a poctivé léčbě může jít o několikatýdenní, často však ještě delší záležitost. Navíc kompresivní punčochy bude nutné používat i po doléčení, tedy doživotně, v opačném případě mají bércové vředy tendeci se po čase vracet. Předejít jejich vzniku můžete udržováním si optimální tělesné váhy a pokud již trpíte křečovými žilami, tak také nošením kompresivních punčoch.

Jaká je prevence?

Kdykoli je to možné, zkuste odpočívat s nohama položenýma na vyvýšené místo. Posilte také příjem vitaminu A (mrkev, tmavozelená listová zelenina, mango). O účincích mrkvové šťávy si přečtěte zde. Pomoci umí i dostatek rutinu (pohanka nebo maliny). Kuřáci by měli určitě omezit kouření a ženy, užívající hormonální antikoncepci, by měly zvážit její vysazení. Vyhýbejte se také horkým koupelím a sauně.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Dcera heavy metalového bouřliváka Ozzyho Ozbourna, Kelly je těhotná

Styl

Trampolína na zahradě představuje stejné riziko jako nestřežený bazén. Nepouštějte děti z dohledu

Tech

Tahle elektrická nákupní taška je překvapivě levná. Na dálnici s ní ale nejezděte

Zavřít reklamu