S bolestivou menstruací lze zatočit i přírodní cestou

 Ostatní 
03. července 2017 12:15 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Od bolestí při menstruaci vám mohou pomoci bylinky, cviky i masáže. Shutterstock
Řada žen trpí bolestivou menstruací neboli Dysmenorrhoea. Nejčastěji jde o silné bolesti v podbřišku a bederní krajině, ale i nevolnosti, zvracení, průjmy či naopak zácpu. Trápení obvykle trvá první dva dny cyklu. Bolesti však lze eliminovat, a to i bez chemie.

Bolestivá menstruace se dělí na primární a sekundární. K primární dochází kvůli zvýšené tvorbě tzv. prostagladinů vznikajících v děložní sliznici, které způsobují křečovité stahy dělohy. V případě sekundární může být na vině cysta, endometrióza, zánět, myom a podobně. Bolest bývá velice silná a je doprovázena dalšími příznaky podle daného problému - výtoky, nadměrné krvácení a další.

Jak zatočit s bolestí?

Bolest můžete zmírnit pouze u primární formy bolestivé menstruace, příčiny sekundární je nutné řešit s lékařem.

Existuje hned několik způsobů, jak bolestivou menstruaci zmírnit či ji zcela odstranit. Od bolesti vám uleví léky tlumící zánět a bolest, ale existují i přírodní metody.

Upravte si jídelníček

Pokud nemáte zájem měnit celý svůj jídelníček, doporučuje se alespoň provést několik změn pár dní před menstruací a v jejím průběhu.

Důležitý je příjem vitaminů B6 (působí proti nadýmání) a C, železa, vápníku a hořčíku (proti křečím), což po praktické stránce znamená baštit ovoce (např. banány nebo avokádo), zeleninu (např. špenát), ryby, kuřecí maso, oříšky a semena, sojové potraviny a celozrné pečivo (pro snadější trávení a zabránění zácpě).

Doporučuje se také pít hodně tekutin, omezit solení, vyhýbat se sladkým a tučným dobrůtkám, které většinou způsobí pouze pocit únavy a nadýmání. Prospěšným vám nebude v těchto dnech ani kofein, který díky svým povzbuzujícím účinkům může bolesti ještě znásobit.

Blahodárné teplo

Během menstruace se držte hlavního pravidla - být v teple. Schoulit se pod deku se vám v práci pravděpodobně nepovede, ale vhodným oblečením nic nezkazíte. Dávejte pozor na břicho, bederní krajinu a nohy. Jakmile budete mít možnost, udělejte si dobře přiložením teplého termoforu na podbřišek. Zajímavým pomocníkem pro zmenšení menstruačních křečí je pak krátká koupel v horké vodě s rozmarýnem či tymiánem.

Zacvičte si

Pomoci vám může i správné cvičení. Důležité je se nepřepínat. Sportování na olympijské úrovni vám nijak nepomůže, v tomto případě je především potřeba pozvolna protáhnout svalstvo celého těla. Výborně funguje cvičení podle metody Ludmily Mojžíšové, ale i jóga (naučte se alespoň polohu zajíce, která dokáže od bolesti ulevit) nebo plavání.

Masáž

Masáž je příjemná vždy, ale v těchto kritických dnech za ni budete obzvláště vděčné. Nenachází-li se v okolí žádný dobrovolník, nezoufejte. Příjemně se namasírovat zvládnete i samy.

  • masáž břicha - začít s masáží je vhodné týden před očekávanou menstruací, každý den si udělejte chvilku a s pomocí oleje, například slunečnicového nebo ze sladkých mandlí, předcházejte menstruačním křečím (pokud bude koho, požádejte o masáž beder).
  • masáž akupresurních bodů na chodidlech - jemně stlačte palci a konečky ostatních prstů body v prohlubinách z obou stran pat a opakujte několik minut

Bylinné zázraky

  • Kontryhel - bylinka, která pomáhá při bolestivé menstruaci a dokáže i celkově srovnat ženský organismus. Užívá se v podobě čaje. V šálku spařte jednu lžičku byliny a nechte asi 10 minut vyluhovat. Pro srovnání cyklu a zmírnění bolesti při menstruaci se doporučuje užívat čaj 2x denně po dobu celého cyklu. Ženy, které se snaží otěhotnět, by ho ale měly pít pouze v období od menstruace do ovulace, kdy pomáhá k růstu děložní sliznice. Upozornění: Užívání kontryhele může být škodlivé. Máte-li například endometriózu, kontryhel neužívejte, nemoc by pouze podpořil a váš stav by se zhoršil. Ujistěte se tedy u lékaře, že trpíte pouze primární Dysmenorrhoeou.
  • Maliník - bolestivou menstruaci dokáže zmírnit i čaj z maliníkového listí. S užíváním začněte zhruba týden před očekávanou menstruací a pijte ho po jednom až dvou šálcích denně. Příprava je stejná jako u kontryhele.
  • Meduňka - tato bylinka se užívá na uvolnění křečí. Opět v podobě čaje ji užívejte po jednom šálku denně. V tomto případě je ale nutné vylouhovat množství o dvou lžičkách. Stejného účinku dosáhnete i s bylinkou jablečníkem.
  • Řebříček - o ne zrovna lahodném čaji z řebříčku platí, že co je zdravé, není příliš dobré. Avšak hořkou chuť vám vynahradí svým osvědčeným účinkem. Šálek ze dvou lžiček bylinky se doporučuje upíjet během celého dne. Nejen, že zmírní bolesti, měl by navíc pomoci i při silném krvácení.
  • Len setý - tuto užitečnou bylinku lze užívat při více obtížích, funguje i na silnou a bolestivou menstruaci či jako jemné projímadlo. Lněná semínka můžete přidávat do nejrůznějších pokrmů, před konzumací je rozemelte, případně pečlivě rozkousejte. Doporučená denní dávka je maximálně dvě polévkové lžíce. Jste-li spíše na čaje, podrťte dvě až tři lžičky semínek na šálek vody a vařte asi 10 minut, čaj neceďte. Můžete si také udělat teplý obklad. Rozdrcená semínka vložte do plátěného sáčku, ponořte na 10 minut do horké (ne vařící) vody, nechte okapat a přiložte.
  • Sezam - čaj ze sezamových semínek vám pomůže nejen na bolestivou menstruaci, ale prý zlepšuje i náladu, což určitě není na škodu. Příprava je stejná jako u čaje ze lněných semínek, avšak užívat ho můžete i třikrát denně.
  • Na uvolnění napětí v děloze můžete zkusit také například čaj ze skořice nebo zázvoru, z heřmánku, lipového květu nebo kozlíku lékařského.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47