Vše, co potřebujete vědět o zařazení proteinu do jídelníčku

 Ostatní 
23. ledna 2021 09:02 / Mirka Malá
  0
📷
4 fotografie v galerii
S proteinovým práškem se to nemá přehánět Depositphotos
Proteinový prášek je v poslední době stále oblíbenější volbou u milionů lidí. Nabízí totiž způsob, jak nás udržet zdravé a hlavně nasycené, když se snažíme zhubnout. Je však pro vás proteinový prášek skutečně dobrý? A jak si stojí při srovnání s konzumací bílkovin z běžných zdrojů?

Proteinový prášek je doplněk stravy bohatý na bílkoviny odvozené z potravinových zdrojů. Prášky mají různé příchutě a lze je smíchat s vodou či mlékem a udělat z nich chutné koktejly, které mají tělu dodat pořádnou dávku proteinů.


Je pro vás proteinový prášek dobrý?

Krátká odpověď: ano. Podle dietoložky Kelly Leveque je proteinový prášek skvělým a snadným způsobem, jak konzumovat dostatek bílkovin po celý den. "Kromě toho, že bílkoviny dodávají vašim buňkám aminokyseliny nezbytné pro správné fungování, pomáhají také vypínat hormony hladu, aby vám pomohly cítit se plně a spokojeně, a zároveň pomáhají udržovat stabilní hladinu cukru v krvi,“ vysvětluje.

Alana Kessler z NYC k tomu dodává, že proteinový prášek je v pořádku, pokud je konzumován v rámci vaší denní potřeby bílkovin. "Potřeby bílkovin jsou individualizovány a ovlivňovány výškou, hmotností či životním stylem,“ připomíná Kessler. "Protein je živina, která je nezbytná pro stavbu tkáně, ale také vyžaduje, aby jej tělo správně vylučovalo." Příliš mnoho bílkovin může zatěžovat ledviny. "Když k tomu dojde, mohou se objevit příznaky jako nadýmání, zácpa nebo dokonce osteoporóza," dodává.

Proteinový prášek vs. bílkoviny z potravin

I když proteinový prášek v běžných dávkách, například v podobě koktejlu na svačinu, je naprosto v pořádku, přednost byste rozhodně měli dát příjmu bílkovin z potravin. "Je to synergická kombinace živin v celém jídle, která vám poskytne největší a nejlepší nutriční hodnotu,“ vysvětluje Leveque. A Kessler souhlasí. "Proteinový prášek neposkytuje další makroživiny, vlákninu, vitaminy a minerály, které mají celé zdroje bílkovin,“ vysvětluje. "Z gramového hlediska může proteinový prášek nabídnout dobrý zdroj, ale nejedná se o jídlo."

A to je důvod, proč mnoho lidí s proteinovým práškem dělá chybu. I když je proteinový prášek skvělý pro svačinu nebo pro zotavení po tréninku, není to míněno jako úplná náhrada jídla. Jsou to tedy takové doplňky stravy. To však neznamená, že proteinové prášky jsou špatné. Jen je potřeba začlenit je do jídelníčku, ne z nich jídelníček udělat.

A co víc, je důležité si uvědomit, že bílkoviny z prášků nejsou tak snadno absorbovány jako proteiny z potravinových zdrojů bílkovin. "Biologická hodnota (BV) bílkovin je u všech celých potravinových zdrojů bílkovin odlišná,“ vysvětluje dietoložka Jennifer Maeng. "To je množství bílkovin, které se ve vašem těle skutečně vstřebá a využije." Proteiny s vysokým obsahem BV pocházejí z masa, ryb, drůbeže a vajec a některých rostlinných proteinů, které obsahují všech devět esenciálních aminokyselin, jako je quinoa, konopná semínka a sója.“

Nejlepší způsob, jak začlenit proteinový prášek do vaší stravy

Chcete využít proteinové prášky, ale nejste si jisti, jak z nich vytěžit maximum? Leveque je velkým zastáncem proteinových smoothies. Aby zajistila, že zůstanou co nejvíce výživné, doporučuje použít takový prášek, který obsahuje bílkoviny, zeleninu, vlákninu a tuk. "Doporučuji svým klientům dostat do těla 20 až 30 gramů bílkovin při každém jídle, a to může být někdy problém," vysvětluje. "Mít jeden nebo dva smoothies s proteinovým práškem není problém, ale protože chceme, aby byla základem naší stravy celá jídla, nedoporučuji spoléhat se úplně na doplňky, které vám poskytnou veškerý protein, který potřebujete.“

To znamená, že je důležité si pamatovat základní věc. Proteinový prášek je doplněk stravy, nikoli její náhrada. Navíc nekvalitní prášek může být nabitý cukrem nebo náhražkami cukru, stejně jako těžkými kovy a různými chemikáliemi. Z tohoto důvodu se ujistěte, že do své stravy přidáváte pouze proteinový prášek té nejvyšší kvality. Podle  Leveque se vyhněte práškům s ultra dlouhými seznamy přísad a těm, které jsou plné aditiv. "Vždy doporučuji jednoduché proteinové prášky a upřednostňuji ty vyrobené z kolagenu, syrovátky nebo jednoduchých rostlinných směsí," říká Leveque. Dále si přečtěte: Nejlepší čaje podporující hubnutí podle doporučení dietologů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bitva o majetek Elvise Presleyho po smrti Lisy Marie začala. Priscilla už podala soudní žalobu

Styl

Láska na první pohled neexistuje. Jde pouze o fyzickou přitažlivost, říká nová studie

Tech

Díky výrazným pokrokům umělé inteligence a virtuální reality nás možná brzy čekají pracovní pohovory...