Co s našim tělem dělají energy drinky?

 Zdraví 
02. května 2017 18:01 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Jste unaveni a zavírají se vám víčka? Potřebujete se někam dostat autem? Pak nejspíše sáhnete po energy drinku. Shutterstock
Energy drinky sázejí na kofein v kombinaci s cukrem, který umocňuje jeho sílu a intenzitu.

Téměř všude se setkáváme s energetickými nápoji, které by nás měly udržet v bdělém stavu, když řídíme, dodají nám energii, když tři dny paříme na festivalu, prostě udělají vše proto, aby naše tělo fungovalo aktivněji a déle.  Jenže co se v tu chvíli děje v našem organismu, když energy drinky pijeme? Pojďte se s námi na to podívat.

Energy drinky nám dávají nejen povzbuzení

Energetické nápoje obsahují kromě kofeinu i další biologicky aktivní látky. Nadměrná konzumace těchto nápojů může vyvolat až kofeinovou intoxikaci, jejímž následkem může být srdeční arytmie, tachykardie, zvracení, záchvaty apod. Sílu energetických nápojů logicky umocňuje alkohol. A právě tato kombinace bývá často u mladých lidí oblíbená.

Při pití energy drinků platí - pozor na zuby!

Pití energy drinků má neblahý vliv na naše zuby. Je to kvůli cukru a kyselinám, zejména kyselině fosforečné. Kyseliny jsou v energy drincích nejlepším nositelem účinných výše zmiňovaných látek.

Stres a úzkost

Velmi často se kvůli nim objevuje stres a úzkost. U některých nápojů bylo skutečně zjištěno, že obsahují více kofeinu, než je napsané na etiketě. A je známo, že příliš kofeinu způsobuje nervozitu, stres, zavodňuje srdce a může přispět k případným panickým atakám. 

Jak moc je popíjení energy drinků nebezpečné?

Smrt pravděpodobně pro zdravého jedince kvůli popíjení těchto drinků nehrozí. Tedy v případě, že je tento jedinec stoprocentně zdravý. Přesto pravidelné dlouhodobé popíjení energetických nápojů není nejzdravější - prvním příznakem může být pálení žáhy, dehydratace organismu a později vzhledem k obsahu kofeinu a cukru si tak nejspíš koledujeme o vznik cukrovky a o problémy se srdcem a ledvinami.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít