Warfarin – pomocník nebo zabiják?
Proti warfarinu
Odpůrci warfarinu tvrdí, že lék je špatný už proto, že byl vyvinut a používán jako jed na hlodavce. Dalším argumentem je, že medikament působí proti vitamínu K, který je ale důležitý pro mnoho životních funkcí. Současně předepsaná dieta, která je založena na odmítání různých druhů zeleniny a jiných zdraví prospěšných látek dále poškozuje naše tělo a brání přirozenému uzdravení. Pacienti užívající warfarin můžou utrpět rozsáhlé vnitřní krvácení, které vede až ke smrti. Při používání tohoto léku se mohou objevovat různé obtíže lokálního charakteru – například nekróza kůže.
Pro warfarin
Zastánci warfarinu argumentují mnoha zachráněnými životy a tím, že pro určité typy použití neexistuje pro lékaře odpovídající náhrada. Jiných léků na ředění krve je sice celá řada, mají dokonce naprosto odlišná složení, ale nehodí se na některé diagnózy. Mnozí pacienti nepociťují žádné vedlejší účinky a spokojeně užívají dlouhá léta warfarin. Lékaři také nebývají v poslední době tak příkří ohledně diety, takže je užívání léku spojeno s menšími nepříjemnostmi, než tomu bylo dříve.
K uvážení
Skutečnost, že lék byl původně používán jako jed na hlodavce nemusí být zásadním argumentem. Mnoho léků bylo objeveno náhodně, mnoho léků sloužilo původně jako něco jiného a ano, mnoho léků jsou jedy. Proto bychom měli s léky zacházet opatrně a měli bychom se zajímat o své zdraví a o to, co nám lékaři předepisují. Je také něco jiného, pokud pacient bere jeden či dva léky, které jsou podstatné pro jeho přežití a je úplně jiný příběh, když nemocný užívá dvacet různých prášků, které spolu určitě nějak reagují i kdyby všichni tvrdili pravý opak.
Základní problém současnosti je v přístupu, který se dívá na nemoc zcela bez souvislosti s tím, jak žijeme, co jíme, co pijeme. Objeví se problém a my chceme spolknout prášek, který problém vyřeší. Tak to bohužel nefunguje a dokud budou pacienti toto požadovat, nemá šanci se změnit ani přístup lékařů.
Jestliže máte jakékoli pochybnosti o užívání warfarinu, zajímejte se, zda pro vaši diagnózu neexistuje náhrada, která by vám lépe vyhovovala. Případně se zajímejte o to, zda a jakým způsobem můžete zjišťovat, že jsou parametry vaší krve v pořádku a můžete zkusit nahradit na vlastní riziko léčbu alternativními prostředky. Rozhodně ne ovšem tak, že vám někdo řekne, jaký máte pít čaj, ale že budete mít prokázané účinky daného preparátu na váš problém. Lze si zakoupit i přístroj podobný glukometru, pomocí kterého změříte aktuální srážlivost krve v domácích podmínkách. Pro určité diagnózy by měl být hrazen z pojištění.
Prevence
Jsou pacienti, kteří se k užívání warfarinu nebo jiných antikoagulantů dostanou kvůli své dědičné nemoci, se kterou nemohou nic dělat. Nebo je jim lék nasazen po prodělané operaci. Většina pacientů má ale za sebou už poměrně slušnou životní pouť a do značné míry měli možnost ovlivnit, zda budou léky na ředění krve potřebovat nebo ne. Pokud člověk kouří, pije, jí sladkosti, bílou mouku a další ošklivosti, a ještě se nehýbe, pak se jeho cévy zanášejí a skončí na JIP s infarktem či mrtvicí. Následující léčbě formou ředění krve se nelze divit. Pacienta lze jen obtížně udržet při životě jinak.
Přírodní látky
Existuje celá řada přírodních produktů, které ovlivňují krevní srážlivost v tom smyslu, že ji snižují. Z nejběžnějších jde o obyčejnou vodu, vitamín C, zelený i černý čaj, kajenský pepř, česnek, cibuli, kurkumu, kopr, hrozinky, brusinky, sušené švestky a třešně, ginkgo bilobu a vitamín B6. Pokud jste zdraví, konzumací těchto produktů rozhodně chybu neuděláte, naopak snížíte riziko mrtvice a infarktu.