Zhoubné nádory u mladých lidí: Které jsou nejčastější a co nepodcenit?

 Zdraví 
10. května 2019 15:37 / Monika Thomsonová
  0
📷
6 fotografií v galerii
Rakovina se nevyhýbá ani velmi mladým lidem Shutterstock
Jste mladí a myslíte si, že rakovina se vás netýká? Nebo si to ani nemyslíte, protože vás ještě nikdy nenapadlo o něčem takovém přemýšlet. Opak je pravdou. Rakovina se stále častěji týká i mladých lidí.

I přes moderní techniku a pokrok medicíny umírá na nádorová onemocnění stále velké množství lidí, a to i mladých. Někdy bohužel jenom proto, že mnozí z nich nevědí, jak rozpoznat prvotní příznaky nemoci, nebo je přehlížejí. Toto onemocnění se vás totiž může týkat prakticky v jakémkoli věku.

Jaká je nejohroženější skupina?

Lidé ve věku 15 až 24 let jsou podle poslední studie britských lékařů nejvíce ohroženou skupinou, co se úmrtí na nejrůznější nádorová onemocnění týče. Větší šanci přežít některou z forem této nemoci mají dokonce i malé děti. 

Jaké příznaky by mladí lidé neměli ignorovat?

  • Bolest: Jakékoli známky bolesti, která se objevuje nečekaně, bez jakékoli příčiny, vrací se a nemizí ani po podání léků.
  • Hrudka, boule, otok:  Objeví-li se kdekoli na těle nějaký otok či boule, které nemizí, případně jsou doprovázeny svěděním, je třeba co nejdříve navštívit lékaře.

  • Únava: Příznakem některého z druhů rakoviny může být i nadměrná únava, pro kterou není vysvětlení, například kvůli nedostatku spánku.
  • Úbytek hmotnosti: Rychlé a nadměrné zhubnutí, které neodpovídá vynaložené energii, může být opět způsobeno rakovinou
  • Změna znamének: Varovným signálem, že něco není v pořádku, je i změna velikosti mateřského znaménka nebo různých pih na kůži.

Jaké jsou nejčastější typy nádorů u mladých lidí?

Mezi nejčastější nádorová onemocnění u mladých lidí patří:

Lymfomy a leukemie

Jsou to nádory pocházející z krevních buněk, které se poměrně často vyskytují také u dětí. Existuje jich větší množství druhů, od poměrně snadno léčitelných až k těm velmi zhoubným.

Nádory varlat

Nejčastější jsou u mužů ve věku mezi dvacátým a čtyřicátým rokem, přesto však tvoří jen asi jedno procento všech případů rakoviny, které se v mužské populaci vyskytnou. Více než 95 % těchto nádorů se daří vyléčit.

Melanom

Jeden z nejzhoubnějších nádorů vůbec vzniká z pigmentových buněk pokožky. Je známý také jako „rakovina kůže“ a jeho riziko podstatně zvyšuje nadměrné slunění a opalování.

Nádory centrálního nervového systému

Výskyt nádorů mozku a míchy se v posledních čtyřiceti letech podstatně zvýšil. Může to však být způsobeno tím, že pomocí moderních metod umíme tyto nádory lépe diagnostikovat. Skupina mozkových nádorů je velmi různorodá a prognóza pacienta závisí také na tom, kde přesně se zhoubný nádor nachází.

Karcinom prsu

Stále častěji se rakovina prsu objevuje i u mladých dívek a žen. Pokud se ve vaší rodině již vyskytla, promluvte se svým lékařem o možnosti pravidelných preventivních vyšetření. Toto onemocnění se však může týkat i mužů, i když podstatně méně často.

Karcinom děložního čípku

Dnešní dívky již mají možnost se proti tomuto druhu rakoviny nechat očkovat. Proočkovanost však zatím není příliš vysoká, a proto by mladé, ale nejenom mladé ženy, měly pravidelně absolvovat preventivní gynekologické prohlídky, které mohou „nádor“ snadno objevit ještě dřív, než vůbec doopravdy vznikne.

Nezapomeňte, že základem léčby u všech onemocnění, a u nádorových obzvlášť, je prevence. Při včasném odhalení a léčbě se šance na přežití, při použití stále dokonalejších léků a metod, rok od roku zvyšuje. Co nejíst, abyste se vyhnuli rakovině? Čtěte více.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...