Pití kvalitního čaje má blahodárné účinky na naše zdraví i postavu

 Zdraví 
07. května 2019 18:28 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zhubněte pomocí černého čaje Shutterstock
Žádný přípravek nebo potravina nemá zázračné účinky. Ale jisté je, že černý čaj dokáže větší divy, než se dlouho myslelo. Čtěte dál, abyste se dozvěděli podrobnosti.

Černý čaj vzniká fermentací lístků zeleného čaje. Oba nápoje jsou si proto v mnohém podobné i když se liší svou chutí. Dlouho to ale vypadalo, že černý čaj během fermentace řadu schopností ztrácí. V poslední době se ale množí studie, které ukazují něco jiného.

Čím černý čaj prospívá

Černý čaj je samozřejmě komplexem mnoha různých látek. Na naši postavu mají největší vliv kofein a polyfenoly. Černý čaj tak dokáže nahradit i kávu. Polyfenoly pak mají svůj význam při produkci mastných kyselin s krátkým řetězcem, což přispívá ke zrychlení našeho metabolismu. Od zrychleného metabolismu je jen krok k menším „špekům“ a nižší váze. Kofein zase pomáhá dodávat tělu elán, energii a vitalitu. Také mírně zrychluje metabolismus a zbavuje nás pocitu hladu. Velmi významná je podpora černého čaje směrem k "hodným" bakteriím ve střevě, které zlepšují naše trávení. A tím také zvyšují naši imunitu.

Možná znáte situaci, kdy se díky kávě nebo čaji přenesete přes celé hodiny času bez jídla. Nevybízíme k hladovění, spíš jde o dobrý doklad, že se díky pravidelnému pití černého čaje můžeme vyhnout různým falešným pocitům hladu a přejídání.

Jak čaj používat

Černý čaj bychom měli pít nejlépe hned po ránu a pak určitě i po obědě. Kofein z čaje má pomalejší nástup účinku. Uvolňuje se ale postupně, takže budete pozitivní důsledky pití čaje pociťovat po delší dobu. Jestliže vám kofein nedělá potíže, klidně si dejte čaj i večer. Osoby citlivější na tuto látku by se už měli kofeinu večer vyhnout, protože by mohly mít potíže s usnutím.

Jaký čaj použít a jak jej připravit

Rozhodně si čaj nedoslazujte. Pro účely hubnutí také nepřidávejte mléko nebo jiné přísady. Jestliže vám čaj vysloveně nechutná, můžete zkusit přidat skořici, citron nebo jiné koření. Používejte buď kvalitní čajové sáčky nebo ještě lépe sypaný čaj. Příslušné množství přelijte vařící vodou a nechte louhovat zhruba tři minuty. Následně čajový sáček či sítko s čajem vyjměte. Během louhování je dobré s čajem pohybovat, aby se dobře uvolnily všechny látky. Černý čaj by měl být chuťově výrazný, s trpkou či svíravou příchutí. Neočekávejte výsledky při hubnutí od čajů pochybné kvality. Kvalitní čaje naopak pomohou i s řadou dalších obtíží

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...