Všeobecná fakultní nemocnice v Praze se hlavním správcem experimentálních léků na onemocnění COVID-19

VFN má s distribucí vzácných sér po republice zkušenosti.
 Zdraví 
19. dubna 2020 14:34 / Facebook VFN
  2   1
Všeobecná fakultní nemocnice v Praze (VFN) se stala hlavním českým příjemcem a zároveň distributorem některých experimentálních léků na COVID-19, a to včetně japonského léku favipiravir. V příštích týdnech začnou lékaři nejkritičtější pacienty navíc léčit konvalescentní plazmou – krevní plazmou již uzdravených pacientů s protilátkami na koronavirus.

VFN se dostala na základě jednání s ministerstvem zdravotnictví a Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) do programu léčby pomocí japonského léku favipiravir. Medikament byl již úspěšně testován v čínském Wu-chanu a osvědčil se v prvních fázích onemocnění COVID-19. V České republice jej lékaři poprvé podají pacientům se středně těžkým průběhem nemoci ve VFN.

„Dodávku léku očekáváme v průběhu příštího týdne. Nyní se připravují a připomínkují indikační kritéria pro pacienty, kteří by mohli z léku profitovat. Rád bych upozornil, že se nejedná o lék pro naši nemocnici, ale je to lék pro pacienty z celé České republiky. VFN dodávku přijme a bude dále distribuovat potřebným,“ uvedl na začátku dubna ředitel VFN prof. MUDr. David Feltl, Ph.D., MBA s tím, že favipiravir je vhodný pro lehčí a středně těžké formy koronavirové infekce. 

VFN bude kromě slibného japonského medikamentu správcem a distributorem i některých dalších experimentálních léků. Jedním z nich je například Plaquenil, který již lékaři podávají v jiných nemocnicích. Novinkou bude i léčba krevní plazmou. „Léčba konvalescentní plazmou je teprve v začátcích a probíhá v koordinaci s koordinační radou ministerstva zdravotnictví. Věříme, že se tato možnost otevře jako záchranná pomoc především pro pacienty s kardiorespiračním a respiračním selháním,“ vysvětlil vedoucí lékař intenzivní péče KARIM VFN a 1. LF UK doc. MUDr. Martin Balík, Ph.D., EDIC.

VFN byla jako správce experimentální léčby zvolena proto, že má s distribucí vzácných sér po republice zkušenosti. Díky svému Toxikologickému informačnímu středisku (TIS) umí logisticky nakládat, uchovávat a distribuovat séra, antiséra a vzácné látky při života ohrožujících stavech. „Distribuce léčiv bude do dalších nemocnic probíhat na základě přesně stanovených právních smluv a podmínek dodavatele. Prioritou bude správný lék správnému pacientovi po celé České republice,“ doplnil ředitel VFN David Feltl. Psali jsme také: Podporovat imunitu je v těchto dnech důležité. Zařaďte také potraviny vhodné na posílení plic.

Ema Maxová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Dům a zahrada

Máte-li doma alergika toužícího po zvířátku, pořiďte mu vodní želvu. Pohled na jejich život je...

Bydlení

Pokud máte možnost, pořiďte si domů infrasaunu. Její léčebné účinky mají opravdu velký vliv na naše...

Zavřít reklamu