Móda nezaspala ani během pandemie. Z roušek se stává módní doplněk

Lidé se snaží sladit roušky s jejich oblečením
📷
Dalších 9 fotografií v galerii
 Móda 
18. dubna 2020 08:02 / Instagram
  2   0
Dříve se roušky nosily výhradně v nemocnicích. Nyní je kvůli koronaviru začíná používat na veřejnosti téměř celý svět. Jde však o nedostatkové zboží, takže si je lidé začali šít sami. Někteří jedinci ukázali, že jsou skutečně kreativní. Dokáží si ušít roušku tak, aby se jim hodila k outfitu, nebo si alespoň nějakou extravagantní koupí.

V České republice je momentálně povinné nosit roušky. Ve většině zemí světa tomu tak ještě není, ale mnozí nosí roušky i dobrovolně. Někteří se z roušek snaží udělat přednost, berou je jako módní doplněk.

Účinnost ušitých roušek

Koronavirus je vysoce infekční onemocnění a přenáší se kapénkami. Proto je potřeba chránit se rouškami. V současné době se však vedou debaty o tom, jakou účinnost ručně ušité roušky mají. Koronavirus je totiž možné vdechnout i přes roušku. Většina se shodne na tom, že ideální pro boj s koronavirem jsou respirátory. Těch je však nedostatek.

Navzdory debatám a protichůdných názorům odborníků se někteří rozhodli pro ochranu zdraví roušky nosit a mnozí si z nich dělají módní doplňky. Některé módní značky se chopily této příležitosti a začaly vyrábět roušky z různých materiálů a barev.

Kritika značkových roušek

Na jedince, kteří nosí roušky s logem své oblíbené značky, se snesla kritika. Pochopitelně se to někomu může jevit jako krajně nevhodné a povrchní. Přece jen se roušky nosí kvůli pandemii, která ničí ekonomiku a lidské životy.

Má to však i druhou stranu mince. Influenceři tímto způsobem nošení roušek propagují. Ačkoliv nosí extravagantní roušky, dávají tím ostatním lidem najevo, aby si roušky také nasadili a ochránili tím sebe i ostatní.

Roušky jako způsob sebevyjádření

Roušky se pomalu ale jistě začínávají stávat součástí módy. Někteří lidé si kupují či šijí extravagantní roušky s různými tvary a barvami. Berou je jako formu estetického sebevyjádření. Z pohledu veřejného zdraví samozřejmě nezáleží, jak rouška vypadá.

Primární funkcí je zabránit šíření koronaviru. Pro mnohé však hraje roli i sekundární funkce. Lidé, kteří v rouškách spatřují sebevyjádření, se snaží od ostatních jedinců nějak odlišit. Málokdo chce v dnešní době zapadnout v davu. Dále čtěte: Jaké sluneční brýle jsou letos trendy?

Eva Vogelová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu