Vybrat správnou velikost podprsenky se zdá být snadné. Přesto v tom ženy chybují

 Móda 
04. května 2018 13:12 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Aby podprsenka seděla, musíte mít správnou velikost Shutterstock
Podprsenky nosí většina žen už od puberty. I přesto se velké množství z nich dopouští jedné velké chyby - vytrvale si pořizují podprsenku špatné velikosti. Nesprávná velikost nemá přitom negativní dopad jen na estetický vzhled. Ovlivňuje to i praktické vlastnosti prádla.

Je pravdou, že v posledních letech se už osvěta v souvislosti s výběrem správné velikosti podprsenky posunula hodně dopředu. Ideální ale situace stále rozhodně není. Ženy by měly vědět, že košíčky nejsou jen v rozpětí A až D a že je velký rozdíl mezi širokými zády a plnějšími prsy.

Naučit se vybrat vhodnou velikost není přitom nic extra složitého. Stačí k tomu obyčejný krejčovský metr a dodržovat pár jednoduchých zásad. Uvidíte, že v dobře padnoucím prádle budou vaše ňadra vypadat daleko lépe a podprsenka bude konečně plnit svou pravou funkci. Někdo naopak považuje nošení podprsenky za přežitek. O výhodách nenošení tohoto kousku prádla jsme psali zde.

Práce s metrem

Úplně nejjednodušší způsob, jak zjistit svou velikost podprsenky, je zajít do kamenné prodejny spodního prádla, kde vám vyškolené pracovnice rády poradí. Druhou  možností je pak zjistit si svou velikost podprsenky v klidu domova. Stačí vám k tomu mít po ruce krejčovský metr. Musíte změřit v podstatě jen dva rozměry - obvod přes prsa a pod prsy.

Oblečte si na sebe nejlépe padnoucí podprsenku. Obvod přes prsa představuje hloubku košíčku a měří se v oblečené podprsence. Určuje se dle nejplnější části prsou, dalo by se říct, že jej měříme tzv. přes bradavky. Při samotném měření dávejte pozor, aby byl metr rovně napnutý kolem těla a prsa obepínal.

Stanovení obvodu pod prsy je stejně důležité jako určení obvodu přes prsa. Zvolený obvod podprsenky totiž zajišťuje, že podprsenka pevně drží na těle, není příliš volná, ale ani zároveň příliš těsná. Tento rozměr zjistíte také s oblečenou podprsenkou, a to tak, že zvednete ruce nahoru a někdo další vám změří obvod těsně pod prsy. I teď je důležité, aby byl metr rovně natažený na těle a nikde se nekrčil.

Když máte oba dva rozměry, velikost podprsenky už zjistíte snadno. Nejprve si v tabulce, která je součástí naší fotogalerie, zjistíte velikost podprsenky. Od obvodu přes prsa pak odečtěte obvod podprsenky a výsledným rozdílem získáte velikost košíčku podle druhé tabulky.

Příklad: Pokud si naměříte pod prsy 84 cm a přes prsa 101 cm, bude postupovat následujícím způsobem: v první tabulce zjistíte, že vhodný obvod podprsenky bude 75. Od obvodu přes prsa odečte obvod podprsenky, tedy 101 – 75 = 26. V tabulce s velikostí košíčků zjistíte, že tento rozdíl odpovídá košíčku F. Výsledná velikost je tedy 75F.

Výpočet velikosti je jen začátek

Vypočítaná velikost by měla pomoci při výběru správné velikosti, ale nemusí být ta nejsprávnější. Důležitým faktorem je také tvar a pevnost prsou. Dále si musíte uvědomit, že velikosti prádla bohužel nemají všichni výrobci shodné, je třeba tedy zkoušet.

Jakmile ale jednou pořídíte správnou velikost prádla, budete už vědět, jaký střih vám padne. Pořízení další podprsenky tak už bude daleko snazší. Je ale pravdou, že než dostanete velikost prádla do oka, vyžaduje to trochu více trpělivosti.

Jak podprsenku zkoušet

Při prvním zkoušení podprsenku zapínejte na prostřední háčky. Pokud se vaše proporce trochu změní, budete tak mít stále možnost úpravy a podprsenku podle potřeby budete moci povolit nebo naopak přitáhnout.

Jak poznáte příliš velký obvod

  • Zapínání se vám na zádech vlní nebo hrne a posouvá se směrem nahoru.
  • Pokud zvednete prudce ruce, prsa vám z podprsenky spodem vypadávají.
  • Podprsenku můžete na zádech od těla natáhnout na více než 5 cm.

Jak poznáte malý košíček

Obvod je u každé podprsenky důležitý, ale to, co určuje tvar prsou je až košíček, a to hlavně jeho správně zvolená hloubka. Jak poznáte, že máte malý košíček?

  • Prsa vám při rychlejším, někdy i pomalejším nebo jakémkoliv pohybu z podprsenky vypadávají.
  • Podprsenka prsa neobepíná, ale v jejich vrchní části je naopak “přeřezává” a vytváří tak dojem “čtyř prsou”.

Jak poznáte správnou velikost podprsenky

Zapínání podprsenky je ve stejné výšce jako spodní přední díl. Podprsenka je tedy kolem těla zapnuta vodorovně. Zapínání nesmí vyjíždět ani nahoru, ani nesmí padat dolů.

  • Přechod mezi košíčkem a prsy musí být hladký, košíček nesmí odstávat ani se shrnovat.
  • Ramínka se nesmí zařezávat a zároveň nesmí padat.
  • Prsa by měla být na správném místě, tedy ne příliš nízko, ani příliš vysoko.
Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím