Permanentní make-up může způsobit závažné zdravotní problémy

Pečlivě zvažte, kde si necháte permanentní make-up provést
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Krása 
03. května 2019 17:34 / Archiv
  105   1
Permanentní make-up spočívá v mikroimplantaci pigmentu do pokožky. Nejčastěji si ženy touto metodou nechávají spravit obočí nebo kontury rtů, často si ale nechají vytetovat i oční linky. Zní to lákavě, ale každá mince má dvě strany a v případě nekvalitního permanentního make-up v krajním případě hrozí, že budete i permanentně zohyzděna.

Pokud se domníváte, že vám permanentní make-up vydrží do konce života, jste na omylu. Pigment vpravený jehličkami pod kůži začne blednout po dvou až pěti letech. Obecně platí, že u mastnější pleti je trvalost takového make-upu o něco kratší než v případě suché pleti.

Permanentní make-up si nechávají ženy provádět hlavně kvůli pohodlí. Nemusejí pak každé ráno trávit hodiny před zrcadlem. Na druhou stranu odborníci upozorňují, že v žádném případě nejde o plnohodnotnou náhradu denního líčení, ale jen o jakýsi základ, který ženě má líčení usnadnit.

Výhody a nevýhody

I když má permanentní make-up řadu pozitiv, než se pro něj rozhodnete, je třeba zvážit i veškerá možná rizika. U některých lidí se může objevit alergická reakce, která může mít opravdu neblahé následky, jak můžete vidět i v naší fotogalerii pod článkem. Zvažte tedy všechna pro a proti.

Výhody permanentního make-upu

  • Permanentní make-up vám vydrží v průměru 2 až 3 roky.
  • Během sportu se vám make-up nerozteče, můžete se bez omezení koupat ve vodě a make-up bude stále perfektně držet.
  • Ušetříte čas, protože denní líčení vám zabere podstatně méně času.

Nevýhody permanentního make-upu

  • Může dojít k poškození kůže – na pleti se mohou objevit bolavá místa, otoky, zarudnutí.
  • Někdy může pigment vyvolat i horší alergickou reakci v podobě podkožních boulí.
  • Pokud nebudou jehly patřičně čisté, může se do těla dostat infekce.
  • Nevydrží navěky a po dvou až třech letech jej musíte obnovit.

Výběr salonu je klíčový

Pokud se pro permanentní make-up rozhodnete, velmi pečlivě si zvažte, kde si jej necháte provést. Zjistěte si o vámi vybraném salonu reference, ptejte se na zkušenosti svých kamarádek. Člověk, který permanentní make-up provádí, musí mít k tomuto zákroku patřičný certifikát.

Bez bolesti permanentní make-up neuděláte, ale některé salony nabízejí lokální anestezii. Pokud se bolesti bojíte, informujte se dopředu na tuto možnost. Ranky mohou po zákroku krvácet a je dobré naplánovat si proceduru tak, abyste v následujícím týdnu nemusely absolvovat nějaké důležité schůzky. Váš obličej může být trochu opuchlý, tak je třeba s tím počítat.

Když se zákrok nepovede

Někdy se může stát, že si necháte upravit nějakou část obličeje a pak zjistíte, že se vám výsledek absolutně nelíbí. Řešení existuje, ale má to svá ale. Zbavit se barviva totiž není tak snadné.

Budete muset vyhledat laserové pracoviště, které má zařízení schopné barvivo rozložit na malé částečky, které jsou následně pohlcovány a odplavovány bílými krvinkami. Zákrok ovšem není bez bolesti a bude vás to navíc stát další peníze.

Následky mohou přetrvávat i roky

Přesto, že kosmetické salony, které permanentní make-up provádějí, tvrdí, že alergické reakce na inkoust jsou velmi výjimečné, odborníci varují, že jde o stále častější jev. Navíc nelze dopředu odhadnout, u koho se alergická reakce objeví, a u koho ne. Obecně je však riziko větší u lidí, kteří už trpí nějakou jinou alergií.

Problémem je, že jakmile se alergická reakce objeví, je velmi obtížné ji odstranit. Úplné odstranění inkoustu je složité a alergická reakce proto vydrží často i několik let. (Dále čtěte: Toužíte po odpočatém a mladistvém vzhledu? Nebojte se botulotoxinu).

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Krása, která vám vyrazí dech. Poznejte úchvatná místa slavné říše

Dům a zahrada

Veverky mohou být i domácími mazlíčky. Velkou přítulnost však od nich neočekávejte

Bydlení

Hromady listí na zahradě vás už nemusejí děsit. Pořiďte si účinného pomocníka

Zavřít reklamu