Poznejte včas příznaky jarní alergie. Je možné ji získat v jakémkoli věku

Příčina vašich potíží může být zcela jiná
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
03. května 2019 11:00 / Internet
  0   0
Slzící oči, vodnatá rýma, kýchání a škrábání v krku nemusí být za každou cenu příznakem jarní virózy. Ačkoli podobných nemocí aktuálně řádí všude kolem hodně, na vině může být něco zcela jiného.

Stejné projevy totiž může mít jarní alergie, kterou není radno podceňovat.

Začíná sezona

Jarní alergie se začíná projevovat ruku v ruce s výskytem pylu v ovzduší. Jakmile tudíž začnou stromy i rostliny kvést, alergici se mají na pozoru. A měli byste na tom být stejně i vy, pokud u sebe pozorujete uvedené příznaky. Ty vám v první fázi možná jen znepříjemňují život, ale věřte, že se pro vás mohou jednou stát i smrtelně nebezpečnými.

V dětství i dospělosti

Počet alergiků se u nás každým rokem pomalu zvyšuje, a ačkoli se nejčastěji poprvé projeví u dětí a dospívajících, není výjimečné ani to, když se poprvé objeví u dospělého člověka. Hodně záleží na prostředí, ve kterém se alergik dříve pohyboval. Rizikovými faktory jsou jednak genetické dispozice, ale také kouření a pohyb v zakouřeném prostředí, pobyt ve znečištěném prostředí, přítomnost domácích mazlíčků apod.

Kdy zajít k lékaři

Jakmile u sebe pozorujete uvedené příznaky, tedy oteklé a pálivé oči, vodnatou neustupující rýmu, kýchání a škrábání v krku, je vhodné navštívit lékaře. Pokud zamíříte ke svému praktikovi, ten vás odešle ke specialistovi - alergologovi, který vás otestuje a zároveň navrhne vhodnou léčbu, s největší pravděpodobností takzvanými antihistaminiky. Přečtěte si také, jak vyzrát na sennou rýmu

Důležitá je pravidelnost

Ty se užívají ve formě tablet či kapek, při těžších formách alergie lékař předepíše nemocnému i takzvaný inhalátor. Pro všechny formy těchto medikamentů však platí jediné: je třeba užívat je pravidelně, a to i tehdy, kdy první příznaky poleví a vám se uleví. V opačném případě se totiž alergie nejen vrátí, ale bude ještě více obtěžovat. Pak už se nevyhnete třeba ani bolestem hlavy či dušnosti. 

Omyjte sebe i své miláčky

Také domácí prostředí byste své alergii měli přizpůsobit. Alergici by neměli mít v bytě nic, v čem se drží prach, roztoči a pyly, takže nejsou vhodné koberce, závěsy a záclony. Pokud máte domácího mazlíčka, neměl by s vámi spát v posteli. Po každé procházce mu opláchněte kožich, jelikož si v něm domů přinese nejednou pylové zrnko. A i vy se po návratu z práce osprchujte také, abyste ze své pokožky a vlasů alergeny smyli.  

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Dům a zahrada

Esenciální oleje dělají prokazatelně dobře i našim psům. Pomohou s úzkostí, parazity i chutí k jídlu

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu