Pagetova choroba: Jak se projevuje a kdy může postihnout i vás?
O jaké onemocnění se vlastně jedná? Pagetova choroba představuje chronické onemocnění kostí, při kterém dochází k jejich postupnému deformování. Tato nemoc je charakteristická zvýšenou aktivitou speciálních kostních buněk, a to takzvaných osteoklastů a následným nadměrným odbouráváním původní kostní tkáně. Ta je nahrazována tkání novou, která je však z hlediska struktury odlišná. Tento proces má výrazně negativní vliv na samotnou kvalitu kostí.
Jaká je příčina onemocnění?
Vznikající kost není dostatečně pevná, není tak odolná jako zdravá kost a dokonce může dojít i ke změně jejího tvaru. U Pagetovy choroby postižení jedinci trpí křehkými kostmi a jejich zvýšenou lámavostí. Zasažené přitom mohou být různé kosti v těle, a to zejména dlouhé kosti končetin, ale také žebra, lebka či páteř. Přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není zcela známa. Předpokládá se však vliv dědičnosti a genetiky, případně i infekcí virového původu.
Jak se projevuje Pagetova choroba?
Pagetova choroba ve větší míře postihuje spíše muže a častěji se vyskytuje u osob starších 40 či 50 let. V menším množství případů postihuje pouze jednu kost v těle, častější je však forma, při níž dochází k deformaci několika kostí. Co se týče projevů Pagetovy choroby, toto onemocnění probíhá u mnoha pacientů asymptomaticky, tedy bez nějakých příznaků.
Často dojde k diagnostice jen při náhodném vyšetření, například po opakovaných zlomeninách kostí. U některých jedinců se však určité projevy mohou objevit.
- Jde obvykle o bolest kostí a samozřejmě jejich častější lámání.
- Přidat se může bolest kloubů či hlavy.
- Konkrétní příznaky však závisí i na tom, které kosti jsou postiženy. Například v případech, kdy je v blízkosti poškozených kostí důležitý nerv, může Pagetova choroba projevovat i rozličnými neurologickými poruchami.
- Častěji dochází v důsledku onemocnění k utlačování zrakového či sluchového nervu, vlivem čehož se u pacienta rozvíjejí i poruchy zraku nebo sluchu.
Jak onemocnění léčit?
K diagnostice Pagetovy choroby dochází na základě kompletní anamnézy, při které se sledují příznaky, jako například bolest či předchozí zlomeniny a dále i výskyt onemocnění v rodině a podobně.
Důležité je rentgenové vyšetření kostí, případně i vyšetření krve. Léčbu tohoto onemocnění není vhodné odkládat ani podceňovat. Pagetova choroba totiž s sebou nese vyšší riziko vzniku zlomenin kostí i rozličná omezení při sportovních či volnočasových aktivitách.
Proces léčby spočívá zejména v podávání léčiv, která mají vliv na snižování nadměrného odbourávání původní kostní hmoty. Kromě toho je proces léčby zaměřen i na odstraňování doprovodných příznaků nemoci, například právě bolesti. V případě potřeby se také přistupuje k chirurgickému zákroku, který je zaměřen na odstranění vzniklých deformit. (Dále čtěte: Osteoporóza: Ohroženy nejsou jen starší ženy. Kdy hrozí, že postihne vás).