Pagetova choroba: Jak se projevuje a kdy může postihnout i vás?

U Pagetovy choroby trpí postižení jedinci zvýšenou lámavostí kostí
📷
Dalších 6 fotografií v galerii
 Zdraví 
05. května 2019 10:42 / Shutterstock
  8   2
Mezi nejznámější a poměrně rozšířené onemocnění kostí řadíme zejména osteoporózu. Naše kosti však mohou být ohroženy i mnoha dalšími onemocněními, a to například méně známou Pagetovou chorobou. Jak se projevuje a je ji vůbec možné léčit?

O jaké onemocnění se vlastně jedná? Pagetova choroba představuje chronické onemocnění kostí, při kterém dochází k jejich postupnému deformování. Tato nemoc je charakteristická zvýšenou aktivitou speciálních kostních buněk, a to takzvaných osteoklastů a následným nadměrným odbouráváním původní kostní tkáně. Ta je nahrazována tkání novou, která je však z hlediska struktury odlišná. Tento proces má výrazně negativní vliv na samotnou kvalitu kostí.

Jaká je příčina onemocnění?

Vznikající kost není dostatečně pevná, není tak odolná jako zdravá kost a dokonce může dojít i ke změně jejího tvaru. U Pagetovy choroby postižení jedinci trpí křehkými kostmi a jejich zvýšenou lámavostí. Zasažené přitom mohou být různé kosti v těle, a to zejména dlouhé kosti končetin, ale také žebra, lebka či páteř. Přesná příčina vzniku tohoto onemocnění není zcela známa. Předpokládá se však vliv dědičnosti a genetiky, případně i infekcí virového původu.

Jak se projevuje Pagetova choroba? 

Pagetova choroba ve větší míře postihuje spíše muže a častěji se vyskytuje u osob starších 40 či 50 let. V menším množství případů postihuje pouze jednu kost v těle, častější je však forma, při níž dochází k deformaci několika kostí. Co se týče projevů Pagetovy choroby, toto onemocnění probíhá u mnoha pacientů asymptomaticky, tedy bez nějakých příznaků.

Často dojde k diagnostice jen při náhodném vyšetření, například po opakovaných zlomeninách kostí. U některých jedinců se však určité projevy mohou objevit.

  • Jde obvykle o bolest kostí a samozřejmě jejich častější lámání.
  • Přidat se může bolest kloubů či hlavy.
  • Konkrétní příznaky však závisí i na tom, které kosti jsou postiženy. Například v případech, kdy je v blízkosti poškozených kostí důležitý nerv, může Pagetova choroba projevovat i rozličnými neurologickými poruchami.
  • Častěji dochází v důsledku onemocnění k utlačování zrakového či sluchového nervu, vlivem čehož se u pacienta rozvíjejí i poruchy zraku nebo sluchu.

Jak onemocnění léčit?

K diagnostice Pagetovy choroby dochází na základě kompletní anamnézy, při které se sledují příznaky, jako například bolest či předchozí zlomeniny a dále i výskyt onemocnění v rodině a podobně.

Důležité je rentgenové vyšetření kostí, případně i vyšetření krve. Léčbu tohoto onemocnění není vhodné odkládat ani podceňovat. Pagetova choroba totiž s sebou nese vyšší riziko vzniku zlomenin kostí i rozličná omezení při sportovních či volnočasových aktivitách.

Proces léčby spočívá zejména v podávání léčiv, která mají vliv na snižování nadměrného odbourávání původní kostní hmoty. Kromě toho je proces léčby zaměřen i na odstraňování doprovodných příznaků nemoci, například právě bolesti. V případě potřeby se také přistupuje k chirurgickému zákroku, který je zaměřen na odstranění vzniklých deformit. (Dále čtěte: Osteoporóza: Ohroženy nejsou jen starší ženy. Kdy hrozí, že postihne vás).

Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Dům a zahrada

Živý plot vám dokáže zajistit opravdu krásné soukromí. Ne každá dřevina se na něj ale hodí

Bydlení

Jedlá soda nemusí být vždy dobrý pomocník. Na tyto předměty ji rozhodně nepoužívejte

Zavřít reklamu