Potlačujete emoce? Hrozí vám závažné problémy

 Zdraví 
09. května 2019 10:44 / Monika Thomsonová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Emoce k životu patří, ale neměly by se trvale potlačovat Shutterstock
Je známo, že stres může způsobit řadu fyzických zdravotních problémů. Některé studie naznačily souvislost mezi různými psychickými stavy a zvýšeným rizikem vzniku nádorových onemocnění. Pod slovem stres se však může skrývat široká škála emocí, vnitřních konfliktů a traumat, někdy obtížně pojmenovatelných.

Zřejmé vazby mezi psychickým stresem a rakovinou mohou vzniknout několika způsoby. Například u osob, které se nacházejí pod stálým stresem, se může vyvinout určitý typ chování, jako je kouření, přejídání nebo konzumace alkoholu. To jsou okolnosti, které riziko rakoviny obecně zvyšují.

V jiných případech se duševní příčina vzniku nádoru prokazuje hůře. Například jedinci, kteří mají příbuzného s rakovinou, mohou mít vyšší riziko kvůli sdílenému zděděnému rizikovému faktoru, nikoli kvůli stresu vyvolanému diagnózou člena rodiny.

Co dokážou potlačené emoce?

Podle některých odborníků praktikujících celostní medicínu, může nádor vzniknout tehdy, když jedinec delší dobu potlačuje tzv. toxické negativní emoce.

Co řadíme mezi toxické emoce?

  • hněv
  • nenávist
  • odpor
  • smutek

Jejich vlivem může docházet v těle ke změnám na úrovni buněk, které postupně vedou k jejich nekontrolovanému bujení. Vědci vyšetřili a vyzpovídal na 20 tisíc onkologicky nemocných pacientů a dospěli k závěru, že každý typ tohoto onemocnění má jinou emoční příčinu (například rakovina tlustého střeva se vztahuje k potlačovanému hněvu).

Přestože vysvětlení, která nabízí psychosomatický přístup, nejsou všemi lékaři přijímána, není existence vazby mezi psychickým konfliktem a jeho tělesným projevem v podobě nádoru nijak nová ani revoluční. Nedávné výzkumy v Německu, Rakousku, Francii, USA a Dánsku potvrdily zjištění, že emoční konflikty rakovinu vytvářejí a naopak řešení těchto konfliktů růst její růst zastavuje.

Přes uvedená tvrzení mnozí zastánci celostní medicíny zdůrazňují vedle alternativních přístupů i nutnost klasické léčby. Psychosomatický přístup a vyřešení potlačených vnitřních konfliktů však podle nich dokáže uzdravit duši, a tak zabránit opětovnému návratu nemoci, což se už na příkladech z praxe mnohokrát potvrdilo.

Jak vidno, ani vědci se neshodnou na tom, zda onemocnět touto zhoubnou nemocí můžete ze stresu či nikoliv. Obě terorie mají své příznivce i odpůrce a důkazy mnohdy chybí. Co je ale jisté je fakt, že trvalý stres nepomáhá ničemu a nikomu. (Dále čtěte: Oxidační stres je důvodem mnoha závažných nemocí. Jak se před ním chránit).

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Agáta Hanychová potvrdila vztah s Mirkem Dopitou. Následně také přiznala, že se Soukupem nebyla šťastná

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

První zdravotnický pracovník s umělou inteligencí už ordinuje. Pomůže s duševním i fyzickým zdravím