Alergie jsou stále rozšířenější. Jak s nimi bojovat přírodní cestou?
Alergie je přehnanou reakcí organismu na určité vnější podněty. Ale zatímco klasická medicína se soustředí na potlačení projevů alergie a celkové zklidnění reakcí organismu na tyto podněty, přírodní medicína se zajímá o příčiny. A ty jsou podle všeho ve střevech a játrech.
Střeva a imunita
Souvislost střev a imunitního systému je známa i klasické medicíně. Víme, že pro naše lidské zdraví jsou fungující střeva podstatná. Ale proč ovlivňují i vznik alergií? Je tomu proto, že špatně fungující trávení umožňuje bílkovinám a dalším složkám potravy pronikat přímo do krve. Látky, které by měly být příslušným způsobem rozštěpeny a natráveny ve střevě, se tak ocitají v krevním řečišti a tělo jim vyhlásí boj. Vznikají nejrůznější projevy, které mohou mít klasické příznaky alergie, jako je sekrece z nosní sliznice, ale také svědění očí, zánět spojivek, astma, různé záněty dýchací soustavy, vypadávání vlasů, bolesti kloubů, chronickou únavu a další.
Úprava jídelníčku
Dobrou pomůckou v likvidaci alergií je odstranění některých potravin, které nás negativně ovlivňují. Jde zejména o snížení příjmu lepku, kterého je v potravě příliš, a který se nejen u osob přímo na lepek alergických, ale i u relativně zdravých jedinců, projevuje špatným způsobem. Také jde o snížení konzumace cukru a dalších sladkostí a o omezení konzumace mléka a alkoholu. Velmi škodlivé jsou různé chemické příměsi v potravinách. Už jen díky této úpravě jídelníčku můžete vyřešit řadu potíží.
Bylinky a potraviny proti alergii
Naopak do své potravy byste měli zařadit některé prvky, které vám pomohou. Z běžně dostupných bylin vsaďte na kopřivu dvoudomou. Jde samozřejmě o její pravidelnou konzumaci. Kopřiva je velmi zdravá i jinak, takže se nemusíte obávat, že byste si jakkoli ublížili. Příznivě působí houby, například reischi či žampion mandlový. Také si můžete dopřát v tomto období pupeny černého rybízu. Jsou účinné dokonce i proti svědivým alergiím, revmatickým projevům a zánětům v oblasti uší a mandlí. Více o kopřivě a dalších bylinách si můžete přečíst třeba zde.