Jak souvisí alkohol a rakovina? Odborníci mají jasno

 Zdraví 
11. listopadu 2018 16:54 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
I mírné pití může vyvolat zhoubné bujení Shutterstock
Poslední studie jsou nemilosrdné. Pití alkoholu i v relativně malém množství zvyšuje riziko rakoviny. Máme další informace.

Ještě před několika lety se běžně tvrdilo, že mírné pití vína či dokonce i některých domácích destilátů může mít pozitivní účinky na lidské zdraví. Poslední studie tyto závěry zcela vyvracejí. Naopak se ukazuje, že pokud jde o rakovinu, je pití alkoholu velkým důvodem pro projev této nemoci.

Jaké druhy rakoviny hrozí

Škála je poměrně široká. Hrozí nám rakovina jater, jícnu, hltanu, hrtanu, žaludku, tlustého střeva, slinivky, konečníku i prsu. Mnozí odborníci zařazují mezi rakoviny vyvolané pitím alkoholu i rakovinu prostaty. Samozřejmě to neznamená, že jde o jediný důvod, ale docela jasně se ukázalo, že u lidí konzumujících alkohol se zvyšuje pravděpodobnost výskytu.

Proč alkohol takto působí

Důvody, proč tomu tak je, jsou zatím ve stádiu výzkumů. Některé jsou zřejmé. Alkohol působí cirhózu jater a cirhóza často přechází v karcinom. Také je známá souvislost mezi vznikem rakoviny a účinky acetaldehydu. Právě na ten se alkohol v našem těle mění. Škodlivý je i samotný etanol. Ještě jiným důvodem je zvýšení hladiny estrogenu, což může vést k rakovině prsu. Řada souvislostí ale ještě známá není.

Škodí i jedna sklenička?

Bohužel je tomu tak. Ačkoliv některé studie nadějně ukazovaly, že jedna sklenka vína by mohla mít pozitivní vliv v boji proti infarktu, přece i u tohoto množství je prokazatelný nárůst rakoviny. Obecně se dá říct, že čím víc člověk vypije a také čím víc naráz vypije, tím hůř. Ještě horší pak bývá skutečnost, že konzumace alkoholu jde ruku v ruce s větší pravděpodobností kouření a nezdravého životního stylu, což dále posiluje špatné tendence a prognózu vývoje zhoubné choroby. Alkohol způsobuje i jiné obtíže. Třeba se po něm přibírá na váze, o čemž se můžete dočíst v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusko chce mít nový jaderný bombardér už za dva roky. Nejspíš ale nebude mít vůbec žádný