Nejsilnější přírodní prostředky, které vám pomohou s detoxikací

 Zdraví 
10. listopadu 2018 10:25 / Martina Langová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Některé potraviny umí naše tělo dokonale vyčistit Pixabay
Čistit své tělo bychom měli průběžně. Ovšem minimálně dvakrát do roka je vhodné zařadit do svého života poctivou detoxikační kůru. Na jaře a na podzim. Podzimní detoxikace má ten efekt, že bychom měli být odolnější vůči bakteriím a virům, které na nás v chladné měsíce útočí. Nevěříte? Vyzkoušejte!

Pročištěním těla můžeme předcházet mnohým problémům, jako jsou kožní potíže, alergie, infekce, virózy, bolesti kloubů, migrény nebo poruchy koncentrace. A pochopitelně tím posilujeme i náš imunitní systém. Ovšem i detoxikace má svá pravidla, která je nutné během kúry dodržovat. A jaká to jsou?

Pečujte o sebe

  • Ráno po vstávání je nutné vypít citronovou šťávu s teplou vodou. Citron by měl být buď opravdu vymačkaný nebo si kupte 100% citronovou šťávu, ideálně v bio kvalitě. Levné citronky žádný efekt nemají.
  • Po vstávání zařaďte do svého režimu lehkou rozcvičku. Vhodné jsou prvky jógy, strečink nebo Pět Tibeťanů.
  • K snídani si dejte ovocno-zeleninovou šťávu.
  • Oběd by měl být nejvydatnější jídlo dne.

  • Odpoledne vypijte sklenici zeleninové šťávy.
  • Půl hodiny před večeří vypijte zázvorový čaj.
  • K večeři jezte pouze lehce stravitelná jídla. Vhodnou volbou jsou nejrůznější zeleninové saláty. Ovoci se navečer už vyhýbejte.
  • Ráno nebo večer můžete přidat klystýr. Ideálně s obsahem citronu. První týden je vhodné provádět klystýr denně, druhý týden obden. Třetí týden jednou za tři dny. A takhle pokračujte po týdnech dále, až budete provádět klystýr jen jednou týdně.

Bylinky na očistu

Ostřopestřec mariánský – bylina známá pro své očistné účinky zejména na játra. Podporuje totiž růst nových buněk. Z bylinky si uvařte čaj a popíjejte několikrát denně. Účinná kúra by měla trvat alespoň 14 dní.

Červená řepa – právě teď je její sezona a je jí všude víc než dost. Pokud máte doma odšťavňovač, pak jej využijte. Nejúčinnější je šťáva z červené řepy spolu s řapíkatým celerem a zázvorem. Můžete přidat i okurku, zelí nebo mrkev. Z řepy je velmi chutný i salát nebo polévka.

Jablka – jedno jablko denně nahradí lékaře, říká staré české přísloví. A ten kdo jej vymyslel, moc dobře věděl proč. Jablka obsahují spoustu cenných látek. Navíc mají spoustu vlákniny, která napomáhá detoxikaci organismu. Ovšem pozor – jablka by neměla být chemicky ošetřená. Pokud si je koupíte v obchodě, pak rozhodně oloupejte slupku. Už jen z toho důvodu, že většina jablek se tzv. voskuje. A to našemu tělu v žádném případě neprospívá. Využít můžete i jablečný ocet – jednu čajovou lžičku nalačno.

Dýně – právě v tento čas je jejich období. Pokud nemáte vlastní na zahradě, není problém sehnat čerstvou dýni téměř kdekoliv. Ideálně od soukromníků nebo na farmářských trzích. Obsahuje spoustu cenných minerálů (železo, draslík, hořčík). Jsou z ní skvělé polévky a báječně chutná i zapečená. Obsahuje hodně vitaminu B.

Špenát – je cenný pro obsah vitaminů a minerálních látek. Obsahuje velké množství vitaminu A, E a K, z minerálů nechybí vápník, draslík nebo fosfor. Špenát pomáhá předcházet podzimní únavě, dodává nám sílu, je zdrojem antioxidantů a snižuje cholesterol. Vhodný je při hubnutí, protože pomáhá ovládat pocity hladu. Nejvhodnější je pochopitelně čerstvý špenát. Pokud jej půjdete kupovat do obchodu, pak sáhněte po celých listech, nikoliv po sekaném nebo drceném. V takovém se už příliš cenných látek nenachází.

Šípky – zvláště při podzimní detoxikaci jsou potřeba. Obsahují obrovské množství vitaminu C. Dále pak B, K a P. Nejvhodnější je samozřejmě šípkový výluh – šípky namočíme na 24 hodin do vlažné vody a necháme louhovat. Druhý den pouze zahřejeme – teplota nesmí překročit 80 stupňů Celsia. Slijeme a popíjíme několikrát denně. Pro větší efekt je vhodné louhovat šípky sekané nebo drcené.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Kate Middleton ochutnala afrodiziakum známé jako karibská viagra: Její fanoušci z toho šílí, chtějí ho...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu