Jak souvisí ranní vstávání či ponocování s rakovinou?

Jak ovlivňuje život, že jste ranní ptáče nebo noční sova?
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
08. listopadu 2018 12:51 / Shutterstock
  0   0
Britští vědci z univerzity v Bristolu přišli s překvapivými objevy, které se týkají pravděpodobnosti vzniku rakoviny prsu. Máme pro vás zajímavé detaily.

Rakovina je obávaným strašákem a vědci se stále snaží poznat mechanismy jejího vzniku. Teď se objevila nová možná souvislost vzniku rakoviny prsu a toho, zda patříte mezi noční sovy či ranní skřivany.

Nová studie

Právě publikovaná studie ukázala souvislost mezi tím, kdy ženy vstávají. Ty, které patří k ranním ptáčatům, mají až o 48 % menší pravděpodobnost vzniku rakoviny prsu než jiné, které naopak rády ponocují. Studie byla prováděna na základě dat od 400 tisíc žen.

Zajímavé také je, že nepříznivě působí i nadměrné množství spánku. S každou hodinou, kterou překročíte doporučovaný spánek sedm či osm hodin, se zvýší pravděpodobnost rozvoje rakoviny prsu asi o 20 %. Studie přitom eliminovala dodatečné faktory jako je kouření a pití alkoholu.

Co ještě není jasné

Zatím není uspokojivě objasněno, zda nárůst množství rakoviny prsu souvisí s tím, pokud sice žena je ranní ptáče, ale kvůli své profesi, rodině a dalším okolnostem musí zůstat déle vzhůru, či zda to funguje nezávisle na této skutečnosti. Tím se budou vědci v Bristolu teprve zabývat.

Důsledky

Studie potvrzuje i předchozí domněnky, které ukazovaly, že kvalita spánku ovlivňuje naše tělo více, než si myslíme. A i když to vypadá, že jsou karty natvrdo rozdány a vy s tím nemůžete nic dělat, přece jen je důležité brát vážně své tělo. Ponocování nepřetahovat a jít spát tehdy, když se cítíte unaveni. A ráno pak vstát s tím, že máte za sebou spánku tak akorát a že se cítíte dobře. Tím rozhodně prospějete svému zdraví, nejen pokud jde o rakovinu, ale i z hlediska rozvoje dalších nemocí a obtíží, a to včetně nadváhy. Více si o tom můžete přečíst v článku zde.

📷
4
fotografie
Bronislava Silná | inStory.cz
Kam dál?
Pozor na jedovaté fazole!
Milujete kávu, ale musíte se jí vyhnout? Máme několik tipů, jak ji zdravě nahradit
Vypěstujte si těchto pět bylinek na kocovinu
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Víkend v ruské metropoli je skutečným zážitkem. Moskva vás pohltí a jen tak nepustí

Zprávy

Tesco nabízelo kapustu nadupanou zákeřnými pesticidy

Bydlení

Propadněte i vy kouzlu neodymových magnetů