Špatným čištěním zubů si můžete způsobit až velmi vážné zdravotní problémy

 Zdraví 
26. listopadu 2019 20:04 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Zdravé zuby jsou základem zdraví celého těla Depositphotos
Nesprávná zubní hygiena může mít fatální důsledky na celkové zdraví. Přitom stačí tak málo, aby vaše zuby byly v pořádku. Máme podrobnější informace.

I když se o souvislostech zánětů v ústní dutině píše již dlouho, stále jen menšina lidí vnímá, že potíže se zuby mají větší dopad než jen estetický. Přinášíme proto důležité informace, které mohou ochránit vaše zdraví.

Bakterie v ústech

Je pochopitelné, že každý člověk má v ústech různé bakterie. Uvádí se, že jde až o úctyhodný počet 1 500 různých bakterií. Potíž je v tom, že určité bakterie nám velmi škodí. Není bez zajímavosti, že se přenáší také běžným kontaktem v rodině. Líbáním, ale také v okamžiku, kdy maminka ochutnává jídlo připravené pro malé dítě. Jestliže tedy rodinní příslušníci trpí parodontózou nebo jinými zánětlivými obtížemi, měli by být ohleduplní a snažit se eliminovat přenos bakterií na další členy, zejména na mladou generaci. Bakterie pak mohou začít působit zubní kaz i další onemocnění.

Zásadní metodou je pro každého dodržování zásad správného čištění zubů. Čistíme je dvakrát denně ráno a večer. Měli bychom používat mezizubní kartáčky a nitě a důkladně jemným ale hustým kartáčkem dočistit zbytek. Samozřejmostí jsou pravidelné preventivní prohlídky u zubaře a řešení všech zánětů v ústní dutině.

Škodlivost zánětu

Zánět škodí hned několikerým způsobem. Na místě samém vzniká bolest, zápach z úst, dochází k uvolňování zubů, protože se poškozuje kost. Důsledkem je vypadávání zubů případně nutnost jejich odstranění. Vedle estetického problému tak vzniká problém se správnou výslovností nebo také s příjmem potravy, což může mít také fatální důsledky na naše zdraví, protože člověk se zkaženými nebo chybějícími zuby se dlouhodobě vyhýbá konzumaci zeleniny a ovoce, ale i některého druhu masa.

Zánět je ale roznášen krví do celého těla. A to je problém ještě zásadnější. Velmi často potom napadá srdeční chlopně, případně způsobuje kornatění tepen. Jindy poškodí zánět slinivku a je tak příčinou diabetu. Záněty stojí také za vznikem různých druhů rakoviny.

Několik varovných čísel a faktů

Neschopnost si správně čistit zuby vede ve 100 procentech případů k zánětu v ústní dutině. Až 50 % pětiletých dětí má zubní kaz. Ve dvanácti letech jde až o 70 % dětí. Krvácení z dásní je typickým příznakem zánětu. Zápach z úst je také jasným příznakem, že něco není v pořádku. Výzkum potvrdil, že nukleové kyseliny bakterií způsobujících zánět byly v poškozených srdečních chlopních. Různé další zajímavé informace pak najdete v článku zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herec Miroslav Etzler v těžkém stavu. Připojený na kyslíku teď lituje, že se nenechal proti covidu očkovat

Styl

BMI určuje, zda jste obézní, či nikoliv. Podle jednoduchého výpočtu během chvilky zjistíte, jak na tom...

Tech

Používáte na mobilu prediktivní text? Dost možná tím žádný čas neušetříte a při psaní zpráv budete...

Zavřít reklamu