Proč pravidelně jíst sušené švestky? Toto jsou důvody, proč nemají konkurenci
I když dnes toto naše tradiční ovoce střídají na pultech obchodů exotičtější a "in" druhy, jako fíky, datle, ananas, papája a mnohé další, přesto jsou sušené švestky stále pochoutkou, které se jen tak nevzdávejte.
V čem jsou zcela bez konkurence?
O sušených švestkách se říká, že jsou ještě lepší a zdravější, než ty čerstvé. Například, pokud jde o řídnutí kostí, zjistilo se, že právě sušené švestky jsou v tomto ohledu bezkonkurenčními vítězi. Pokud tedy sníte hrst nebo menší misku sušených švestek denně, nejenže si dopřejete chuťově výjimečnou svačinu, ale ještě si i výrazně posílíte kosti. Sušené švestky jsou totiž plné vzácných minerálů, vitamínů, vlákniny, betakarotenu a antioxidantů.
Proč pravidelně jíst sušené švestky?
- Čistí a detoxikují organismus.
- Chrání srdce.
- Normalizují srdeční frekvenci.
- Obsahují hodně vlákniny a železa.
- Odstraňují zácpu (můžete je předem namočit do vlažné vody).
- Podporují trávení a tvorbu červených krvinek, dokonce i paměť.
- Pomáhají při redukční dietě i při chudokrevnosti.
- Předcházejí zánětlivým onemocněním kostí a kloubů.
- Příznivě působí na organismus v čase menopauzy.
- Prospívají ledvinám a játrům.
- Zkvalitňují stav pokožky, vlasů a nehtů.
- Zpomalují proces stárnutí.
- Stimulují svalovinu tlustého střeva.
- Jsou bohatým zdrojem draslíku.
- Ukrývají v sobě poměrně hodně vitamínu B6 a C.
- Zlepšují stav kostí a předcházejí jejich řídnutí.
- Snižují hladinu špatného cholesterolu.
Avšak pozor, kvalitní sušené švestky by měly být měkké a pěkně vláčné, rozhodně ne příliš vysušené a tvrdé.
Když už poukazujeme na blahodárný účinek sušených švestek, musíme zároveň odtajnit i druhou stranu mince a zdůraznit, že obsahují také poměrně hodně kalorií. Proto to s jejich konzumací nepřehánějte, zvláště pokud držíte redukční dietu. Doporučená dávka je 12 ks sušených švestek denně. O sušených švestkách si můžete přečíst i v našem dalším článku.
Usušte si je
Pokud si chcete švestky sami usušit, pak jde dobé vědět, že k sušení jsou vhodné všechny odrůdy. Předtím švestky samozřejmě důkladně omyjte, pořádně osušte, vypeckujte a rozložte je na plech. Sušte je v troubě přibližně při teplotě 50 ° C, zhruba čtyři hodiny. Je dobré je následně nechat vychladnout a znovu vložit do trouby, avšak již na vyšší teplotu (kolem 70 ° C), ještě asi na tři hodiny. Jednodušší a rychlejší to bude pochopitelně v sušičce ovoce. Usušené švestky skladujte v uzavíratelné skleněné dóze.