Rty prozradí o vašem zdravotním stavu víc, než si myslíte

 Zdraví 
31. ledna 2018 08:15 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Nepodceňujte signály, které vám dávají vaše rty Pixabay
Máte prasklý koutek, opar, nateklé či příliš suché rty? Tyto a mnoho dalších projevů mohou signalizovat, že se ve vašem těle děje něco neobvyklého. Nepodceňujte tyto potíže, mohou totiž odhalit i vážnější nemoci.

Stav vašich rtů dokáže o vašem zdravotním stavu vypovědět více, než si možná myslíte. Sice může jít jen o suchou pokožku, kterou způsobilo chladnější počasí, ale může se také jednat o vážný zdravotní problém. Co vše mohou rty prozradit se dočtete v našem článku.

Prasklé koutky

V zimních obdobích se s nimi setkal asi každý. Chladný vítr ve spojení s olizováním rtů vysušuje pokožku více, než obvykle a na tzv. „koutcích“ je zaděláno. To je normální a nejedná se o nic závažného. A pokud vám v důsledku zimy a větru popraskala kůže na rukou, pomohou vám tyto čtyři triky.

Problém nastává, pokud se popraskaných koutků nemůžete zbavit dlouhodobě. Máte jednak nejspíš nedostatek vitaminu B, který by si jinak s prasklým rtem či koutkem hravě poradil, ale může se jednat rovněž o cukrovku. Velké množství cukru v organismu je totiž přímo pastvou pro plísně, které se pak objevují různě po těle.

Oteklé rty

Mnoho žen si přeje mít co nejplnější rty, ale vy se naopak nateklými rty trápíte, protože vám otekly z ničeho nic? Oteklé rty a jiné části těla mohou být varováním před Crohnovou chorobou. Toto onemocnění totiž, mimo jiné, způsobuje otoky různě po těle – tedy i na rtech.

Vyrážka na rtech

Nejčastěji je důsledkem častého okusování rtů a jejich olizování ve snaze zvlhčit jejich povrch. Jedná se o zlozvyk, kterého je potřeba se zbavit. Důsledkem neustálého porušování povrchu rtů může dojít až k ekzému, se kterým vám pomůže pouze mast na předpis.

Loupající se kůže na rtech

Tento stav je pouze začátkem a předpovídá budoucí zánětlivá ložiska s četnými opary. Stres bývá strůjcem mnohých nepříjemností a i zde může být viníkem. Určitý podíl však nese i nedostatek spánku a vysoké přepínání organismu.

Koušete si vnitřky tváří?

Dalším problémem je okusování kůže na vnitřní straně úst. Nejde přímo o rty, ale jedná se o poměrně častý problém především u žen. Jde o neurotický tik, jehož příčina spočívá v potlačované vnitřní úzkosti, kterou si někdy ani neuvědomujeme nebo nepřipouštíme. Kromě nevyřešeného psychologického problému si ale zaděláváte i na zánět úst.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Jurského parku, Sam Neill, odhalil, že trpěl rakovinou: Těší mě, že jsem naživu, říká

Styl

V boji proti vráskám a ochablé stárnoucí pokožce, vsaďte na mikrojehličkovou terapii. Stimuluje tvorbu...

Tech

Největší nukleární ponorky světa: Ruské Akuly a Boreje