Saunování je zdravé. Věděli jste, že i pro vaše dítě?

 Děti 
12. listopadu 2016 11:02 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Miminko do sauny? Bude zdravé jako buk! Internet
Saunování dětí nemá sice u nás takovou tradici jako např. ve skandinávských zemích, nicméně pochybnosti o pozitivních účincích sauny nejsou na místě. Odborníci a lékaři se shodují v tom, že pravidelné saunování je zdravé a blahodárné i pro malé děti.

Saunování dětí nemá sice u nás takovou tradici jako např. ve skandinávských zemích, nicméně pochybnosti o pozitivních účincích sauny nejsou na místě. Odborníci a lékaři se shodují v tom, že pravidelné saunování je zdravé a blahodárné i pro malé děti. Při saunování dětí musíme být jen trochu opatrnější a vědět, jak v sauně s dětmi zacházet.

Pokud máte doma dítě, které je často nemocné a potřebuje posílit imunitní systém, pak může být saunování tou správnou volbou. Sauna působí jako prevence onemocnění horních cest dýchacích, čímž lze u dětí významně omezit náchylnost k rýmám a virózám, či alespoň zmírnit a zkrátit jejich průběh.

Poprvé v sauně

Jestliže jste už sami saunu někdy navštívili, pak zjistíte, že u dětí postup saunování probíhá podobně. Jak vysvětluje MUDr. Martin Gregora, dítě svléknete a osprchujete jej vlažnou vodou v pořadí nohy, záda, ruce, břicho, hrudník. Hlavu dítěti nenamáčejte. Než vstoupíte do sauny, opláchněte dítěti obličej vlažnou vodou, aby pro něj vstup do horka nebyl šokem. Pamatujte, že plavky do sauny nepatří, použijte například ložní osušku, aby se na ni dítě mohlo posadit.

Nezapomínejte hlídat čas. První zkušenost by neměla trvat déle jak tři minuty (u kojenců), batole může zůstat maximálně pět minut. Teplota by měla maximálně dosahovat 60 ºC, vlhkost 15 %. Vhodné je zaštítit dítě před přílišným horkem svým tělem nebo jej držet na klíně.

Pro dítě nejsou vhodná vyšší „patra“ sauny, posaďte se s ním na podlahu nebo na nejnižší schod. Na první pokus bude jedno prohřátí bohatě stačit. Horký vzduch může dítě štípat v nose, můžete mu tak ochladit obličej navlhčenou žínkou nebo mu nosík lehce překrýt dlaní – udělat mu stříšku. Dítě následně krátce vykoupejte ve vlažné vodě.

Pokud dítě na saunování reagovalo dobře, návštěvu zopakujte nejdříve za týden.

Děti se zahřívají mnohem rychleji než dospělí. Mají totiž větší tělesný povrch v poměru k tělesné hmotnosti než dospělí, nejmenší děti dokonce až šestinásobně, a teprve v deseti letech se plocha přibližuje stavu u dospělých. Délka prohřívání, která je tak pro dospělé obvykle 8 - 15 minut, se musí proto zkrátit. Kojenci a mladší batolata se prohřívají jen krátce, maximálně do 3 minut, ale ani u větších dětí se nemá přesahovat 5 minut.

Správný postup při saunování

1. Očista – před vstupem do sauny se dítě osprchuje vlažnou vodou. Nejprve nohy, poté záda, ruce, břicho a nakonec hrudník. Obličej se opláchne vodou z dlaně.
2. Sauna – dospělý kontroluje reakce dítěte na horko, při neklidu saunu společně opouští.
3. Ochlazení – probíhá v náručí pod sprchou s vlažnou vodou. Hlava se vynechává. Starší děti je lepší ochlazovat na čerstvém vzduchu.
4. Ukončení – dítě se celé osuší i s vlasy. Poté se mu podá ovocná šťáva a uloží se k odpočinku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet