Která rýma patří do školky a která už je na postel?
Obecné pravidlo však zní, že pokud má dítě horečku nebo kašel, tak by se mělo kolektivu vyhnout. S rýmou do školy může, tedy pokud není bakteriální. Jak ji poznáte? Jednoduše.
Hustá nebo čirá
Bakteriální rýma je žlutá až žlutozelená a hleny jsou husté. To ukazuje na to, že tělo bojuje s infekcí a potřebuje chorobu vyležet. Tato rýma už do školky nepatří, navíc u ní stoupá riziko, že se k ní přidá zánět středního ucha nebo že spadne na průdušky a dítě bude trápit kromě rýmy i kašel. Kdežto pokud má dítě takzvaně nudli u nosu, která je čirá, může ji mít týdny a měsíce, zvláště v zimě, a nemusí z toho nikdy být nic horšího.
Alergická rýma
Jestli je vaše dítě alergik a ta se u něj projevuje právě rýmou, je vhodné přinést do školky potvrzení od lékaře. Alergická rýma není nakažlivá, ale samozřejmě nepříjemná. Horší ale je, pokud se k této alergické rýmě přidá bakteriální. V tomto případě už je na rodičích, aby je od sebe rozeznali.
Boj proti rýmě
Neléčená rýma trvá týden, léčená sedm dní. To je bohužel nepsané pravidlo. Nicméně i s rýmou se dá určitým způsobem bojovat. Především v místnosti, kde dítě spí, stáhněte topení a zvlhčujte vzduch. U malých dětí, které ještě neumí smrkat, používejte odsávačku hlenů. Větší děti zase zkuste naučit co nejdříve na nosní konvičku. S rýmou, a nejenom s ní, umí poměrně dobře zatočit i bylinka rýmovník, o které jsme psali zde.
Když se přidá kašel
Pokud má dítě čirou rýmu, ale přidá se k ní kašel, měli byste zpozornět. Někdy to nemusí znamenat vůbec nic, zvláště, pokud dítě kašle po ránu, protože polyká nahromaděné hleny. Ale jestli dítě kašle i v noci, může to být banální viróza projevující se suchým kašlem. Ovšem i ten je pro dítě hodně namáhavý sám o sobě, a mělo by proto zůstat doma. Celý den trvající vlhký kašel může ukazovat i na začínající zánět průdušnice nebo průdušek. Pokud se k němu přidá horečka, raději vezměte dítě k lékaři.