Máte hyperaktivní dítě? Nemusíte propadat panice!
Zvládnout hyperaktivní dítě není žádná legrace, ale jde to. Na každé platí něco jiného, a tak musíte vyzkoušet, co zabírá právě na vašeho potomka. Možná vám pomohou rady rodičů, kteří s hyperaktivními dětmi mají osobní zkušenosti. Jak to zvládnout?
1. Mějte pevné nervy a vydržte
Snadno se to říká, ale hůř dělá. Rodiče hyperaktivních dětí potřebují velmi pevné nervy a velkou trpělivost, aby se sami nesesypali. Podle odborníků je dobrou zprávou to, že projevy se téměř vždy s věkem lepší a snižují. Výchova hyperaktivního dítěte je však velmi náročná, a tak je nezbytné, aby si rodiče občas odpočinuli – pokud může pohlídat babička, mají tak trochu vyhráno. Vyplatí se také zkusit zapátrat, zda v okolí neexistuje Klub rodičů a přátel hyperaktivních a neklidných dětí, kde by si mohli odpočinout a vše probrat s dalšími maminkami.
2. Dostatek pohybu
Pokud je to jen trochu možné, travte svůj volný čas venku - ať už na zahradě, v parku nebo procházkou po okolí. Dítěti tak poskytnete nové podněty k prozkoumání, které zaujmou jeho pozornost. Normální chůzi pak můžete kombinovat s dupáním. Na hyperaktivní děti zabírá pohyb. Nebojte se cvičit i venku, ideální je například jóga, při které vás můžou doprovázet už tříletí potomci. Právě jóga je ideální pro zklidnění a trénování pozornosti, protože se dítě bude muset soustředit na jednotlivé cviky. Navíc získá větší flexibilitu a naučí se správně dýchat.
3. Nastavte pravidla
Hyperaktivní dítě nejvíce potřebuje pevný denní řád, laskavé a stálé rodinné zázemí, trpělivost, lásku a pochopení. Denní rituály a přesný harmonogram pomáhají udržet dítě ve větším klidu. Velmi důležitá je důslednost. Pravidla a denní režim je potřeba dodržovat a je nutné počítat s tím, že by se v něm dítě mělo mít možnost pořádně vyřádit, a to nejlépe dvakrát denně. Pokud si s nastavením pravidel nevíte rady, můžete se obrátit na odborníky v poradně.
4. Odměna a trest
U hyperaktivních dětí platí, že trest zastavuje a odměna buduje. Snažte se proto více uvažovat o účelných a účinných odměnách. Nemusí to být jen dárky, ale hlavně rodičovské ocenění, uznání, pochvala, povzbudivé slovo. Tím zkrátka nemusíme šetřit.
5. Hlídejte hladinu cukru
O cukru se říká, že může být jedním ze spouštěčů hyperaktivity u dětí. Všechny potraviny s vysokým glykemickým indexem totiž způsobují rychlý nárůst hladiny cukru v krvi. To se projeví jako příval energie – a hyperaktivity. Po této vlně se ale rychle dostaví snížení energie, a tak vznikne hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi). To vede k podráždění, špatnému spánku i koncentraci. Proto by hladiny cukru u hyperaktivních dětí neměly kolísat. Toho lze dosáhnout vyloučením sladkostí a slazených nápojů z jídelníčku, odstraněním jednoduchých cukrů, naopak je třeba jíst pravidelně s dostatkem složitých škrobů.
6. Odstraňte z jídelníčku "éčka"
Éčka v potravě škodí všem, ale hlavně dětem. Pokud jich je ve stravě více, mohou být jedním ze spouštěčů hyperaktivity. Vliv potravinových aditiv, a to především konzervantů a umělých barviv, na projevy ADHD prokázalo několik studií. Pozornost mohou negativně ovlivnit např. tartrazin (E 102), žluť SY (E 110), azorubin (E 122), chinolinová žluť (E 104), allura red (E 129) a mnohé další.
7. Dávejte vhodné doplňky stravy
Pozitivní vliv na projevy ADHD, konkrétně hyperaktivitu a pozornost, byl prokázán u omega 3 mastných kyselin. Snížení hyperaktivity, agresivity a impulzivity se připisuje zinku. Velmi vhodné jsou také ginkgo biloba a lecitin ve vyšších dávkách. Prospívá i hořčík a vitaminy skupiny B.
8. Vyzkoušejte EEF biofeedback
Velmi dobré výsledky u hyperaktivních dětí má neuroset, který slouží pro všestranné zlepšování činnosti mozku a mysli. Postačí, když si jej koupíte domů a do svého počítače nainstalujete hry a aplikace. Nasadíte dítěti na hlavu přístroj, který snímá jeho mozkovou aktivitu, a hrajete s ním zhruba čtvrthodinu hry. Během této doby se mozek zklidní a dítě by se následně mělo naučit relaxovat.