Je bití dětí výchovné, nebo už je to týrání?

 Děti 
19. dubna 2017 08:00 / Kateřina Kofroňová
  2
📷
1 fotografie v galerii
Někteří rodiče se stále uchylují k fyzickým trestům Shutterstock
Existují dvě skupiny lidí. Jedna jednoznačně prosazuje fyzické tresty na dětech a druhá je kategoricky odmítá. Co je ale správně? Je dítě schopné pochopit vysvětlování? Není dobře mířená facka účinnější?

Bít děti je normální

První skupina lidí si myslí, že nekonečné vysvětlování, promlouvání do duše, sliby, rozmazlování přemírou odměn, nesplněné hrozby, to vše představuje pro dítě větší psychické zatížení, než fyzický trest, pokud je správně realizován. Rodič může být kamarádem, ale také musí být ochráncem, autoritou, osobností a vzorem, tím, kdo určuje pravidla, kontroluje jejich dodržování a je schopen toto dodržování vymáhat.

A jak se říká: "Škoda každé rány, která padne vedle". Správně a rozumně realizovaný fyzický trest je důležitým prostředkem výchovy dětí, který patří k naší kultuře. Je to jazyk, kterému dobře rozumí i malé dítě.

Bít děti je nepřípustné

Pak jsou tady ale ti, kterých je dle průzkumů v České republice bohužel stále menšina, a ti fyzické tresty neuznávají.

Bít ženu je domácí násilí, ale bít dítě je normální? Výchovné? Je absurdní si myslet, že bitím je možné někoho k něčemu vychovat. Řešit to, že dítě nedojí jídlo, neposlechne, nebo udělá něco, co jste nechtěli, bitím, rozhodně není správné. Pokud se trestání opakuje, dochází navíc k opačnému efektu – ničí vzájemný křehký vztah rodiče a dítěte, a rodič ztrácí důvěru. Když později nastane problém (např. šikana ve škole), bojí se dítě paradoxně rodičům svěřit, i když by měli být první, kdo se to dozví.

Největším rizikem fyzického trestu je, že evokuje moc nad trestaným. To jenom přináší další násilí. Starší sourozenec ho přenáší na mladšího a ten si vztek vybije například na domácím zvířeti. Tím, že děti bijeme, posilujeme jejich pozdější přijímání násilí na sobě – buď partnerem, nebo ho budou samy páchat.

Proto je lepší se k žádným fyzickým trestům nesnižovat. Výsledkem bude stejně jen to, že dítě z rodiče bude mít strach a neuvidí v něm onoho ochránce, kterým by mu mělo být.

Jak tedy vychovávat dítě

Existuje řada možností, jak dítě usměrnit bez fyzických trestů. Rodiče často volí různé zákazy oblíbených činností, ale ani to nemusí být optimální. Dítě by mělo vědět, že něco udělalo špatně a mělo by nad tím přemýšlet. Proto je stále oblíbenější metoda zvaná »Stůj a přemýšlej«, při které se dítě má zastavit a zamyslet nad tím, co udělalo špatně a naopak vymyslet, jak by se věc měla udělat správně. Než dítě uhodíte, vždy se zamyslete, zda je to podle vás nezbytné. Možná ta chvíle bude stačit k tomu, že vychladnete a vše budete řešit v klidu.

A jak je to u vás doma? Používáte fyzické tresty k výchově, nebo máte jiné metody? Vaše názory si rádi přečteme pod článkem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008