Rozvod a děti. Kdy a jak jim to říct

 Děti 
16. ledna 2017 07:04 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Nezapomínejte, že rozvod je pro dítě zcela nepřirozený zásah do jeho života Shutterstock
Každý den u nás přibude do kolonky "rodiče rozvedeni" osmdesát dětí. Rozvod je vždy těžký, ale někdy není jiná cesta. Přesto děti nemusí prožít drama.

Podle statistik se u nás rozpadá každé druhé manželství. Bohužel. A otázky, které se dětem během rozvodu honí hlavou, jsou nepříjemné. Jak se rozvést v klidu?

Na co myslí děti během rozchodu rodičů

Jak dítě rozvod emocionálně i psychicky zvládne, záleží také na jeho věku a stádiu jeho vývoje. Pokud bude dítě během rozvodu ve věku nemluvněte a nebude se například hned stěhovat z bytu, kde doposud žilo, a bude se aspoň částečně stýkat s oběma rodiči, nemuselo by rozvod vůbec postřehnout.

Neznamená to, že před ním můžeme hrát divadlo, že se nic nezměnilo. I když si rodiče myslí, „že dítě tomu ještě nemůže porozumět“, je třeba ho šetrně informovat o tom, že táta s mámou už nebudou žít spolu, což ale neznamená, že jej přestávají mít rádi.

Jak jim to říct? 

Ze všeho nejlepší je dětem vysvětlit všechno na rovinu a nevymlouvat se. „Je třeba, abyste si s ratolestmi sedli oba, otec i matka, a vysvětlili jim, že je máte moc rádi a vždycky zůstanete jejich rodiči. Na tom se nic nezmění a určitě je nebudete ani jeden mít méně rádi, ani nikam navěky neodcházíte.

Řekněte jim i důvod, samozřejmě adekvátně věku dítěte,“ radí psycholožka. „Většinou je při prvním rozhovoru s mladšími dětmi dobré říct, že se s druhým rodičem hádáte a už to mezi vámi není takové jako dřív, a proto bude lepší, když spolu nebudete bydlet. Když se děti budou ptát, co se stalo, zkuste jim to nějak šetrně, ale jasně vysvětlit, řekněte, že se to prostě někdy stává, ale že se nemusejí ničeho bát, protože táta a máma tu pro ně budou pořád,“ dodává Milena Nováková, psycholožka.

Nedejte jim noční můry

Pokud dítě a jeho potřeby prohlížíte, bývá dosah rozchodu velmi špatný. Reakce jsou různé – může se objevit koktání, noční pomočování, noční můry, deprese, rebelství, šikana, problémy ve škole, ve vztazích s kamarády, zhoršení prospěchu. V případě, že rodiče se nezačnou mluvit a nestanoví si pravidla komunikace, mohou děti začít lhát a manipulovat s rodiči. Buď využívají situaci ve svůj prospěch, pokud si je jeden z rodičů kupuje, nebo mezi nimi manévrují a otci říkají něco jiného než mámě. Výsledkem je, že rodiče se dostanou do konfliktu. Dělají to proto, aby si chránili oba.

Děti cítí dusno

V jakém věku děti reagují na rozvod nejhorší a jak jim to usnadníte? Radí psycholožka Mgr. Jana Ashford.

Kdy začne dítě vnímat, že vztah rodičů není dobrý?

Dítě je velmi citlivé na emoční naladění rodičů, na atmosféru doma, takže rychle vycítí, že něco není v pořádku. Pokud se i před ním nehádáte, vnímá napětí mezi vámi, zaslechne, jak si stěžujete na partnera někomu jinému … ovlivňuje je to od nejútlejšího věku. Trochu starší dítě již vnímá i dusivé ticho a mlčení, přestože se tváříte, že se nic neděje. Cítí zvýšenou nervozitu, zažívá neočekávané reakce i rušení režimu a rodinných rituálů. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít