Jak často by se měly koupat malé děti?
Důležité je si uvědomit, zda se jedná o bezproblémové dítě, nebo dítě se sklony ke vzniku ekzémů a podrážděné kůže.
Dítě s problematickou pokožkou
Takovému dítěti může každodenní koupel opravdu více uškodit než prospět, ale také to nemusí být pravidlem. Toaletní přípravky totiž zbavují kůži ochranného filmu, vysušují ji a kůže pak může praskat a mít větší sklony k podráždění. Pokud dítě musíte z jakýchkoliv důvodů mýt každý den, použijte pouze čistou vodu, nebo vhodnou dětskou kosmetiku.
Dítě navíc můžete očistit i bez koupele. Stačí jej každý večer při převlékání do pyžama svléknout a na přebalovacím pultě jej očistit bavlněnou tkaninou, nebo vatovým tamponem, které navlhčíte dětským olejíčkem. Prohlédněte všechny záhyby – za ušima, na krku, v podpaží, pod koleny, v tříslech, na zadečku a genitálu. Na těchto místech se nejčastěji shromažďují odumřelé zbytky kůže s výměšky potních žláz, což později vede ke vzniku opruzeniny, která děťátku nedá spát.
Dítě s normální pokožkou
Velká část rodičů má večerní koupání jako příjemný rituál jak pro sebe tak pro děťátko. Malý drobeček bere koupel jako příjemný relax, při kterém se zklidní před dlouhým nočním spánkem. A nejen to, malý novorozenec si teprve vytváří pouto se svými rodiči a pokud koupel probíhá nenásilnou formou za doprovodu zpívání, úsměvů a hlazení, dítě získává mezi svými rodiči pocit bezpečí.
Autorka unikátní metody péče o dítě a rozvoje kojence v souladu s jeho psychomotorickým vývojem Eva Kiedroňová na své třicetileté praxi staví tvrzení, že děti se klidně mohou koupat každý den, když se k tomu použije vhodná kosmetika. Je totiž přesvědčena, že k odstranění částic živočišných tuků a organických bílkovin vylučovaných stolicí samotná voda nestačí.
„Kvalitní koupání v dobrých podmínkách má velký význam také z hlediska otužování a stimulace aktivního pohybu dítěte. V nahotě a ve vodě se malému kojenci vykonává jakýkoliv pohyb daleko snadněji než v oblečení a mimo vodu. Díky této zvýšené aktivitě je dítě tak příjemně fyzicky unavené a psychicky uspokojené, že jeho noční spánek je pak klidnější a vydatnější,“ vysvětluje Eva Kiedroňová.
Navíc je tady další výhoda každodenního koupání, kterou ocení především rodiče dětí, které trápí nafouklé bříško. Při koupání totiž děti hodně kopou nohama, čímž dojde k podpoře střevní peristaltiky a následně se dětem snadněji uvolňují střevní plyny. Děti pak nemají takové problémy s bolestmi, jsou klidné a krásně spí.
A co vy? K jaké skupině se řadíte? Koupete děti denně, obden nebo jen jednou týdně? O své názory se můžete podělit pod článkem.