Jak správně reagovat na vysvědčení? Má se dítě odměnit, nebo potrestat?

 Děti 
15. června 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Když se dítě bojí přinést vysvědčení domů, děláte něco špatně. Shutterstock
Konec školního roku se kvapem blíží. Je na čase zapřemýšlet nad tím, jak ohodnotit dítě za vysvědčení, které již brzy přinese domů.

Ničemu se nedivte

To, jaké přinese vaše dítě vysvědčení, byste měli jako správní rodiče vědět už nějaký čas dopředu. Pokud sledujete jeho celoroční studium, neměla by pro vás být čtyřka z matematiky žádnou novinkou. Žákovskou knížku máte kdykoliv k nahlédnutí a o studijním prospěchu vašeho dítěte se dozvídáte i od pedagogů. Pokud má tedy vaše dítě známky, které se vám nelíbí, nebo dokonce propadlo, je s největší pravděpodobností vina i na vaší straně, protože jste ho nedokázali dovést k lepším výsledkům. Hlídejte si prospěch dítěte pravidelně, v průběhu celého školního roku a nehroťte to poslední měsíc před prázdninami.

Vysvědčení jen tak nepřejděte

Pro dítě je konec školního roku velkou událostí, kterou byste neměli odbít tabulkou čokolády nebo dokonce vyhubováním za špatné známky. Jestliže víte, že dítě dalo studiu maximum a i přesto nemá samé jedničky, přejděte to. Tím spíš, pokud je na základní škole. Jedna, nebo i pár dvojek na vysvědčení není žádná tragédie a dítě si zaslouží pochvalu za celoroční práci. Mnohem lepší, než pár facek, je dítě motivovat a ne pořád jen sekýrovat.

Sliby se mají plnit

Slibujete celý rok dítěti, že když bude mít na vysvědčení samé jedničky, vyznamenání, nebo se vyhne trojce z fyziky, že mu koupíte nové kolo? Pokud dítě vaše požadavky splní, kupte mu ho. Není nic horšího, než když ten, kdo má jít příkladem, neplní své sliby.

Nechte to na dítěti

Odměnu ale můžete nechat i na dítěti. Až přinese vysvědčení domů, pochvalte ho a zeptejte se ho, jak by samo sebe ohodnotilo a co si myslí, že si za své známky zaslouží. Pokud se vám bude zdát jeho požadavek přijatelný, kývněte na jeho návrh a co nejdříve jej splňte. Čím menší dítě, tím reálnější je, že bude vymýšlet nesplnitelné věci. Tak ho jen trochu nasměrujte, aby vědělo, jaké jsou jeho možnosti.

Adekvátní finanční obnos

Větším dětem můžete za hezké vysvědčení věnovat i nějaké peníze. Na prázdniny se jim jistě budou hodit, ať už pojedou na tábor, k babičce, na chalupu nebo budou chodit s kamarády na zmrzlinu či do kina. Výši finanční odměny pečlivě zvažte.

Netrestat ale motivovat

Pokud vysvědčení vašeho dítěte nesplňuje vaše požadavky, nekřičte na něj a už vůbec ho nebijte. Popřemýšlejte nad tím, proč má dítě špatné známky:

  • Učí se, ale stejně nemá samé jedničky? Snažte se to pochopit. Někdo umí matiku, někdo češtinu a někdo jazyky. Každý nemůže být génius. Zavzpomínejte, měli jste vy vždycky samé jedničky?
  • Neumí se učit? Učte se s ním vy osobně! Věnujte mu svůj čas a denně se s ním chvíli učte a poté ho z látky vyzkoušejte.
  • Učit se mu nechce? Asi nemá dostatečnou motivaci. Můžete najet na režim, že každá jednička v žákovské je deset korun, každá dvojka pět a za čtyřku mu pět odečtěte. Na konci měsíce mu dejte tolik, kolik si za své studium vydělal. Kolik dáte za kterou známku je jen na vás.

Motivovat ale můžete jakkoliv – odměňujte dobré známky výletem do zábavního parku, rodinnou večeří, udělejte oslavu jen tak a napečte oblíbené zákusky, starší děti vezměte do kina nebo na koncert. Samozřejmě nekupujte lístek do kina za každou jedničku, ale odměňujte tak, aby si toho dítě všímalo.

Berte to tak, že pro děti je studium povinnost, nikoliv zábava. Stejně jako pro většinu z vás práce. Vy dostáváte peníze, děti nedostávají nic. Ano, dostávají známky, ale to pro ně není dostatečná odměna. Tu jim musíte dát vy. A není řeč pouze o penězích. Někdy pochvala od rodiče a uznání za dobře vykonanou práci vydá za deset sáhnutí do peněženky.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu