Kousání nehtů je nemoc, ne zlozvyk! Nepomůže tudíž pepř, ale psycholog

 Děti 
27. května 2017 09:47 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Kousání nehtů má zdravotní i společenské dopady. Pinterest
Často se setkáváme s názorem, že kousání nehtů je stejný zlozvyk jako třeba kouření. To ovšem není pravda, protože na rozdíl od kouření se kousání nehtů neděje vědomě. Ten, kdo si kouše nehty o tom v danou chvíli často vůbec neví a zjistí to, až když po chvíli sám sebe načapá. Příčinou pak není závislost, ale jedná se o psychický problém.

Podrobte dítě zkoušce

Pokud si vaše dítě kouše nehty, můžete nejprve vyzkoušet klasické metody, abyste zjistili, zda se u něj jedná o zlozvyk, nebo vážný psychický problém. Zkuste dítěti posypat nehty pepřem, nalakovat hořkým lakem, plácnout přes ruce, stříhat nehty co nejvíce, dávat mu rukavice, zalepit nehty náplastí.

Pokud se však u vašeho dítěte nejedná o zlozvyk, těmito metodami mu jen krátkodobě zabráníte si nehty okusovat, ale příčiny jej nezbavíte. Jedná se totiž o psychický projev nějakého problému.

Když je problém v psychice

Jako příčina kousání nehtů se většinou uvádí úzkost, vztek, nízká sebedůvěra, stres nebo prožité trauma. Proto ve většině případů nezabírá jiná metoda než léčba u psychologa, který na základě několika sezení zjistí, kde je problém a pomůže vašemu dítěti jej vnitřně vyřešit.

Kousání nehtů se netoleruje

Pokud budete kousání nehtů u svého dítěte přehlížet, může si ho přenést dokonce i do dospělosti, kdy už je odvykání mnohem náročnější. Dospělí lidé se pak za své nehty stydí a své prsty schovávají, což může mít vliv i na jejich společenský život a sebevědomí.

Zdravotní problémy

Okusování nehtů je ale také zdravotním problémem. Představte si, na co všechno vaše dítě za den sáhne. A jelikož ho nemůžete celý den, když jste v zaměstnání, kontrolovat, nemůžete uhlídat, aby si vždy mylo ruce. Bakterie, které má dítě na rukou se mu při okusování nehtů a kůžičky dostávají přímo na sliznici v ústech a v nejhorším případě může chytit i opravdu nebezpečnou nemoc.

Nehet, který si dítě okusuje, je kvůli poškození mnohem náchylnější k plísním. Kousání ale poškozuje i zubní sklovinu, která se může díky okusování nepřirozeně tvrdého materiálu zničit a vytvořit vstupní bránu pro vznik kazu. Dítě okusováním nehtů riskuje i poranění dásní.

Co se týče samotných nehtů, tak častým a opakovaným okusováním dochází i k nevratné změně jejich tvaru.

Okusuje si vaše dítě nehty? Jak to řešíte? Navštívili jste psychologa? Co vám poradil?

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008