Jak správně vybrat první botičky? Špatný výběr může mít u dětí celoživotní následky!

 Děti 
17. května 2017 10:11 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
5 fotografií v galerii
Špatný výběr obuvi může mít obzvlášť u dětí celoživotní následky. Shutterstock
Vaše dítě začalo chodit kolem nábytku a vy najednou řešíte, zda byste neměla koupit první botičky. No jo, ale jaké? Někdo je zastáncem chůze na boso, někdo volí capáčky a někdo doporučuje začít hned s pevnými botičkami. Všichni mají víceméně pravdu, ale záleží na několika okolnostech.

Bosé nohy

Pokud máte doma v pokojích koberce, není nutné, aby dítě chodilo jakkoliv obuté. Na kobercích ani nemusíte mít strach, že dítě nastydne odspoda. Bosé můžete dítě nechat běhat klidně i venku na trávě. Na dětských nožkách je totiž velké množství receptorů, které jim slouží k poznávání okolního světa. Je tedy užitečné nechat děti chodit na měkkém a pružném podkladu, který je bohatý na stimuly, umožňující nervovým zakončením přirozený vývoj. Jestliže však máte plovoucí podlahu, dlažbu nebo parkety, doporučuje se dítě obouvat.

Pro první krůčky capáčky

Dělá vaše dítě teprve první krůčky? Zvolte capáčky. Boty s pevnou podrážkou totiž dítěti znesnadňují chůzi, která je z počátku i tak velmi nejistá. Nekupujte syntetické materiály, volte nejlépe kožené obutí, aby mohla noha dýchat.

Boty až při stabilní chůzi

Jakmile dítě dělá samostatné kroky a je si v chůzi víceméně jisto, můžete již zvolit klasickou pevnou obuv. Velký důraz se klade na to, aby byly botičky pevné kotníčkové. Vybírejte boty, které jsou označeny žirafkou, jedině tak budete mít jistotu, že tyto boty jsou zdravotně nezávadné.

Dětská noha se opravdu hodně potí, což je dáno i zvýšenou pohybovou aktivitou u dětí. Proto je i v tomto případě nejlepší volit kožené boty, aby se nožička nepařila. Přírodní materiály, jako useň – kůže nebo textil navíc nemají tvarovou paměť, což znamená, že se bota noze svým tvarem přizpůsobí. Syntetický materiál toho schopen není a pokud není obuv tvarově vhodná, noha dítěte může být touto obuví dokonce deformována.

Jak vybrat velikost

Dítěti nohu zásadně neobkreslujte! Může se totiž stát, že zajedete tužkou zejména pod patu, a uberete tak klidně půl centimetru. Velikost neměřte ani pohmatem na palci. Děti palce automaticky a nevědomky zatahují, a pak je celé vaše měření úplně zbytečné.

Postavte dítě patou nadoraz ke zdi, pod nohu dejte papír. Pak jen udělejte čárku tam, kde končí palec a udělejte čárku i na druhé straně tam, kde se noha dotýká zdi. Tuto vzdálenost pak změřte a připočtěte nadměrek 12-15 mm. Nadměrek slouží pro posun nohy v botě, ale i pro růst dětské nohy.

Vždy je ale nejlepší koupit botičky v kamenné prodejně, jelikož vám správně změří nejen délku, ale i šířku nohy dítěte a hlavně můžete nechat dítě, aby se v botách prošlo a uvidíte, zda mu obuv sedí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve